Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mulla on tosi paha olla työpaikalla.

Vierailija
04.09.2009 |

Mun pomo on töys mulkero. On mua huonommin koulutettu ja CV on paljon huonompi. Sattuu vaan olemaan herra-herra-yliherran sukulaispoika. Nyt on yt:t ja hän mielummin luopuu minusta, hyvin koulutetusta, osaavasta, asiakkaiden pitämästä asiantuntijasta kuin jaloilleen nousseesta entisestä narkkarikaveristaan, jolla ei ole koulutusta ja asiakkaat valittaa hänen epäluotettavuudestaan (tulee töihin miten sattuu ja hommia ei aina viitsi hoitaa).



Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuollaiseen firmaan kannata jäädä. Käytät nyt tilaisuuden hyväksi, uhkaat viedä irtisanomisen oikeuteen, jos et saa vaikkapa vuoden palkkaa :-)

Vierailija
2/5 |
04.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten viihdyt hänen alaisuudessaan? Itse lähtisin pois siltä sekunnilta. Kyllä esimieheen pitää voida luottaa ja arvostaa. Miten vot muuttaa esimiehen mielen jos haluaa sinusta eroon??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu kyllä niitä mulkeroita riittää. Välillä mietin ihan oikeasti että tätäkö tämä lapsiperheen äidin elämä on. Töissä ihan sairaasti vastuuta kaikesta ja kotona myös. Kyllä esimiehellä täytyisi olla tuntosarvet että mikä on liikaa. Toiset ne kyllä osaa tuon delegointi taidon.

Vierailija
4/5 |
04.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joudun muutaman kuukauden välein laittamaan ihmisiä pihalle ja itse teen samaan aikaan järkyttävän pitkää työpäivää samoin kun ne muutkin keitä meitä firmassa vielä on. Firma vaan tekee tappiota tasaisen varmasti. Kaikenlaista sotkua selvitettävänä ja vielä ulkomaiset uudet omistajat hönkimässä koko ajan niskaan. Olen alkanut ajatella että työttömyys ei ole niin kauhea peikko tässä maailmantilanteessa. Mieti siltä kannalta että YT voi olla sinulle tie vapauteen ja varmasti työllistyt taas hetken päästä uudestaan. Muista että YT on kuitenkin järjestäytynyt tapa päätyä kortistoon ja työnhakuun. Ala jo nyt hakea työtä. Vaikka et tule YT:ssä ulkoistetuksi niin, todennäköisesti huolehdit asiasta omatoimisesti itse lähiaikoina.

Vierailija
5/5 |
04.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tuo edellinen kirjoittaja. Jos olet aivan turta niin älä mene puhumaan HR:ään. HR on aina suunnittelemassa YT:tä ja pyrkii varmistamaan että firma ei irtisano ketään laittomasti siis niin että firma joutuisi maksamaan korvauksia. Olen ollut nyt koko ajan YT:tä suunnittelemassa ja sen olen oppinut että firman HR ei ole se paikka josta olisi henkilökunnan syytä hakea apua. HR on olemassa oikeasti sitä varten että se valvoo työnantajan etuja henkilöstöön liittyvissä kysymyksissä, ainakin näin laman aikana. Nousukaudella HR sitten voi puuhastella henkilöstön hyvinvoinnin kanssa. Jos olet aivan lamaantunut, niin mene työterveyshuoltoon kertomaan huolistasi. Siellä voit luottaa paremmin ja voit saada apuakin.Jos olet aivan uupunut niin sairaslomakin voi olla sopiva ratkaisu että alat nähdä elämässäsi muita mahdollisuuksia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä yksi