Vaippavinkkejä, kiitos!
Reilun vuoden ikäinen poika nukkuisi muuten yöt rauhallisesti, mutta joka yö tulee aamupuolella yötä pissit läpi vaipasta. Käytössä on Liberon 7-koon Up&Go- housuvaipat. Isompia ei taida Liberolla olla, mutta olisiko muista merkeistä parempia kokemuksia? Pienempänä hänellä oli myös Pamperseja käytössä, mutta ainakaan silloin ei vakuuttanut. Onko kellään suositella parempia?
Kommentit (5)
me käydään 1v:n kanssa ihan potalla yöllä jos on pissahätä :) vaippa pysyy kuivana koko yön ja aamupissakin saadaan pottaan
Se on jo siis päiväkokona käytössä. Poika painaa n. 14 kg, ja seiska on just sopiva. Pitääkö teippivaippa oikeesti paremmin pissiä kuin housuvaippa?
Se on jo siis päiväkokona käytössä. Poika painaa n. 14 kg, ja seiska on just sopiva. Pitääkö teippivaippa oikeesti paremmin pissiä kuin housuvaippa?
Meillä oli pojalla aikasemmin sama ongelma ja todellakin housuvaippa imi vähemmän kuin teippivaippa. (Ihan vauvana sänkyä ei tosin pitänyt kuivana mikään muu kuin kunnon kestovaippa ja villahousut...)
Meillä oli jokaöinen ongelma 16-kiloisen pojan kanssa jokaöiset kastumiset kun käytimme Liberon teippivaippoja. Vaihdoimme housuvaippoihin ja kastumiset väheni mut silti usein oli aamulla sänky märkä. Sit kokeiltiin Lidlin Toujours-housuvaippaa ja ne on kyllä olleet tähän asti parhaita. Vieläkään ei pito ole ihan taattu, mutta suurin osa aamuista on silti kuivia. :)
Meillä on ollut yövaippoina aina päivävaippoja yhtä isompi koko. Ei yöllä tarvihe olla välttämättä housuvaippaa. Laitat yöksi tavallisen tarravaipan.
Liberot on ollu aina meistä parhaimpia, eri merkkejä on kokeiltu.
Toiv. oli apua :)