Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Töihin paluu / päivähoidon aloitus

Vierailija
31.08.2009 |

Olisin kiitollinen neuvoista teiltä joilla asiasta jo kokemusta...



Eli valmistumisen jälkeen olen ollut kolme vuotta (kaksi lasta) kotona ja nyt pitäisi aloittaa ekaa kertaa elämässä työpaikan haku sekä lasten mennä päivähoitoon. Tyhmänä nyt sitten mietin, että pistänkö vaan lapset täysipäiväisesti hoitoon esim. tammikuun alusta ja alan sitten etsiä työpaikkaa? Vai voinko ensin etsiä työpaikkaa ja pistää lapset hoitoon vasta sitten kun paikka on löytynyt? (Mutta sitten en voi olla varma saanko ajoissa hoitopaikan?)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
31.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tammikuun alusta, on paras pitää kiirettä. Paikkojen viimeinen hakupäivä on tänään.

Vierailija
2/2 |
31.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän tietysti riippuu missä asut. Jos teidän paikkakunnalla on päivähoitotilanne huono,niin kiireen vilkkaa yhteyttä päivähoitotoimistoon ja haku päälle. Elokuussa tosiaan haetaan alkuvuoden paikkoja. Alkuvuodesta vapautuu paikkoja vähän, koska silloin ei ala eskaria.



Päivähoitopaikan saa aina, mutta se voi tarkoittaa sitä että sisarukset ovat eri päiväkodeissa eri puolilla kaupunkia.



Jos sitten päivähoito ratkeaa ennen kuin työpaikka, niin usein voi lykätä 1-2 kk aloitusta. Toki päivähoito kannattaa aloittaa ennen töiden aloitusta, jotta lapset saavat pehmeän aloituksen ja tottuvat siihen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kolme