Lääkäriä tai hoitajaa paikalla?!
Onko kuinka haitallista tai vaarallista, kun minulle on määrätty jatkuvaksi lääkitykseksi Nasonex otettavaksi 3 x viikossa ja taas huomasin, että enpä ole kahteen viikkoon muistanut sitä ottaa. Oireita ei ole, mutta mietin, että onko tästä vakavaakin haittaa?
Kommentit (6)
sitä kannattaisi pitää välillä tauolla, vaikka onkin määrätty jatkuvaan käyttöön?
T. ap
Siis miksi otat sitä alkuunkaan jos oireita ei ole?
Itsellänikin on Nasonex ja käytän sitä tarpeen mukaan, yleensä keväästä syksyyn. Joskus unohdan ottaa, mutta huomaan sen tukkoisena nenänä hyvin nopeasti. Jos sinulla ei oireita ole niin lopeta koko suihke!
Nasonex:iä käytetään allergiseen nuhaan ja yleensä allergia-aikaan annostus on 2-(4)suihkausta päivittäin, niin kauan kun oireita on. Tuo 3x/vk:ssa annostus kuulostaa omituiselta.
Nasonexia voidaan käyttää myös estämään nenässä olevien polyyppien kasvua. Polyyppien oireina on nenän tukkoisuus, ja silloin lääkettä tulisi käyttää säännöllisesti, mikäli haluaa siitä jotain hyötyä.
Mikäli mitään oireita ei ole, melkein voisin suositella koko lääkityksen lopettamista. Mutta toisaalta en siis tiedä, miksi lääkitys on sinulle määrätty? Jokin syyhän sinun lääkärilläsi on ollut määrätä kyseinen lääke jatkuvaan käyttöön, varmaan on se sinulle kertonut.
KNK-lääkäri (eli erikoistunut korva-nenä-kurkku -sairauksiin)
Tuli mieleen, että jos olisi polyyppeja niin haittaako sitten jos tuo suihke tuollain unohtuisi?
Tuli mieleen, että jos olisi polyyppeja niin haittaako sitten jos tuo suihke tuollain unohtuisi?
ja luultavasti jossakin vaiheessa jouduttaisiin poistamaan. Tosin kahden viikon tauko polyyppien kasvussa on aika lyhyt aika, mutta jos lääkkeestä oikeasti haluaa hyötyä, kannattaa sitä käyttää säänöllisesti.
vakavin haitta on oireesi palaaminen takaisin, mutta häviää kun käytät taas säännöllisesti lääkettä.