Kumpi pahempaa: tehdä lapsi silloin kun mies ei vielä halua
vai odotella miehen valmiutta siihen asti että on "mummoäidin" iässä?
Kommentit (6)
*kuinka pitkä suhde on? Eri asia jos ollaan vuosi oltu yhdessä vert. 10 vuotta
*millä perustelee lapsen saannin lykkäämisen? Jos on hyvät perusteet (vaikkapa taloudellinen tilanne epävakaa, juuri aloittanu yritystoiminnan mikä sitoo lähes 24/7 pari vuotta, opiskelut kesken tmv. ehkä jopa asia mitä sinä et tiedä, eli itse/läheinen vakavasti sairas mikä vie voimia, tai ei rakasta ja haluaa erota mutta ei ole osannut sanoa sitä tmv.)
*kuinka pitkälle haluaa asiaa lykätä? Jos olette vaikkapa 30-vuotitaita, niin 1-2 odottelu ok, mutta jos puhuu 10 vuodesta niin se liikaa.
jätetään ehkäsy vaan nyt pois, sitä saattaa joutua odottelee vuosia et raskautuis... mies suostui kuitenkin ja saman kuun lopussa olin raskaana! mä sanon vaa et miehet ei oo ikinä valmita, vasta sitten kun pullat on uunissa, meille nyt kolmas tulossa! ja ihana rakastava isä on!
niin suhteenne tulee todennäköisesti kariutumaan. Odottamaan kannattaa jäädä, jos on hyvät syyt.
miehellä on kuitenkin aikaa, ennnen kun vauva syntyy. Tuskin mies edes tajuaa mitä isänä oleminen on, ennen kuin vauva on sylissä.
Voi olla, että miehesi ei koskaan ole valmis, jos et vähän avita asiaa!
miehen valmiuteen.
Nyt olen alle 30- vuotias ison perheen äiti!