Opettaja käytti oppilastaan hyväksi
Perjantai 21.8.2009 klo 16.10
Joutsalaiselle opettajalle tuomittiin torstaina ehdotonta vankeutta Jyväskylän käräjäoikeudessa.
Joutsalainen miesopettaja käytti 15-vuotiasta oppilastaan seksuaalisesti hyväksi yhdessä veljensä kanssa 2000-luvun alkupuolella. Opettaja oli tapahtuma-aikaan naimisissa tytön isosiskon kanssa. Tyttö oli heidän lapsensa kummi.
Jyväskylän käräjäoikeus tuomitsi opettajan torstaina yhdeksän kuukauden ehdottomaan vankeuteen ja opettajan veljen kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Syyttäjän mukaan opettaja oli yhdynnässä tytön kanssa kauppamatkalla, sai tämän katsomaan kanssaan pornoa saman peiton alla ja vei tytön käden sukupuolielimelleen. Teot tapahtuivat noin vuoden aikana.
Opettaja kiisti syytteen. Hän myönsi olleensa yhdynnässä tytön kanssa vasta, kun tämä oli 16-vuotias. Hän myönsi katsoneensa tytön kanssa pornofilmiä, mutta tytön aloitteesta, eikä kiihotus- tai tyydytystarkoituksessa.
Todisteet puhuivat puolestaan ja oikeus katsoi, että opettajan syyllisyydestä ei jäänyt järkevää epäilyä. Opettaja velvoitettiin maksamaan noin 7 300 euroa korvauksia ja oikeudenkäyntikuluja.
Veli lähetti seksiviestejä
Syyttäjän mukaan opettajan veli oli lähettänyt tytölle kymmeniä seksuaalissävyisiä tekstiviestejä puolen vuoden ajan. Veli kirjoitti viesteissä ihastuksestaan ja seksifantasioistaan sekä ehdotteli seksiä.
Veli kiisti syytteen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Opettajaveljensä tavoin hän väitti harrastaneensa seksiä tytön kanssa vasta tämän täytettyä 16 vuotta. Veli luonnehti tekstiviestejä fantasiaviestittelyksi ja kiisti lähettäneensä osan viesteistä.
Oikeus katsoi, että viestit olivat seksuaalisia tekoja. Tuomiossa muistutettiin, ettei rikoslain huono tuntemus poista syyllisyyttä. Veli velvoitettiin maksamaan noin 2 900 euroa korvauksia ja oikeudenkäyntikuluja.
EEVA KUKKOLA
eeva.kukkola@iltalehti.fi
Kommentit (9)
varsinkin kun tekijä on perhettä ja uhrin opettaja.
Niinpä! Samaa mieltä. Oppilaan pitäisi pystyä luottamaan opettajaansa. Ja vielä kun opettaja sukua :/
Kun tyttö on itse ollut pariskunnan lapsen kummi, niin mies on pettänyt vaimoaan tämän pikkusiskon kanssa silloin kun vauva on ollut aivan pieni.
Miten lienee touhujaan perustellut uhrilleen. Luulisi että jos on järkeä lukea opettajaksi, niin tajuaisi miten hauras ja henroinen on murrosikäisen tytön mieli. Vaan kun ei. Melaa on saatava tunkea pimperoon, mitä nuorempaa saa sitä somemmalta tuntuu.
ja kun kyseessä on melko pieni paikkakunta, niin kyse on luultavasti ollut MYÖS opettaja-oppilas -suhteesta.
Kun kerta avoimin ovin käsitelty
jos sulle kävis samallalailla??
Jos miehen nimi tulee julkisuuteen, tulee myös vaimon ja lapsen?
tyttöhän on ilmeisesti tappanut itsensä.
Ja miksi opettaja väitti, että oli vasta yhdynnässä, kun tyttö oli 16v. ? Jos opettaja on yhdynnässä oppilaansa kanssa, pitää oppilaan olla 18v. Silloin on suojaikäraja 18v. kun toinen osapuoli on opettaja, harrastusohjaaja tms. Muutenhan suojaikäraja on 16v.
Kamala tapaus kaiken kaikkiaan. Iltasanomat tiesi kertoa, että tyttö on kuollut :( (kärsi mielenterveysongelmista)