Kun lapsi ei halua päiväkotiin..
kauanko teillä on kestänyt ennenkuin lapsi tottui olemaan päiväkodissa?
Kommentit (4)
Ekalla viikolla oli kivaa, mutta sen jälkeen ei. 2 lasta ja ei ryhmissä. Mitäs mä teen väärin?
Mun tyttö ollut nyt 3 viikkoa, ja on tosi hyvin tottunut, ei itke perään. Mutta silti saattaa aamulla väsyneenä sanoa, ettei halua päiväkotiin, kotona lähtiessä saattaa kitistäkin. Tytöllä ikää 2 v 10 kk.
Meillä 4-vuotias kitisee joka aamu, ettei halua lähteä päiväkotiin, mutta kun aamupuuhista selviää, onkin innolla reppunsa kanssa lähdössä. Samoin päiväkodin ovella voi vielä tulla jarrutusitku, mutta sitten lähtee reippaana touhuamaan ja on iltapäivällä ihan innoissaan kaikesta päivän aikana tapahtuneesta.
Onneksi tuon ikäisen kanssa voi jo jutella siitä, että se harmin aiheuttaja on vain aamuinen takkuisuus ja väsymys.
teillä on tuota kestänyt?
Meillä poika ollut nyt viikon ja joka aamu saa pakottaa :( on kylläkin tosi reipas sitten kun isi lähtee, ikävä unohtuu heti. mutta aamu on yhtä itkua :(