Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saavatko raskaana olevat Tamiflun varalta?

Vierailija
20.08.2009 |

Olen lähdössä syyskuussa Iso-Britanniaan, enkä ehdi saada rokotetta.



Neuvolassa ei tiedetty, onko minulla mahdollista saada mukaani Tamiflu siltä varalta, jos oireita ilmenee matkalla.



Pitäisköhän perua koko matka? Toisaalta sikainfluenssa voi yhtä hyvin saada Suomessakin. Täällä saa lääkkeen vain helpommin heti.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
20.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

saa kukaan, kyllä siellä Britanniassakin voi saada muunkin hengitystieinfektion ja turhat kuurit on aina huonosta. En myöskään tiedä, pitääkö raskaanaolevia Tamiflun aikana tarkkailla tavallista paremmin, sehän ei ole mikään sivuvaikutukseton lääke.



Ja vaikka ehtisit saada yhden annoksen rokotetta, ei sekään sua pelastaisi, kunnon suoja vaatii muutaman piikin. Ja sit vielä se, että itse en kyllä raskaana ollessa menisi ottamaan rokotetta, josta ei käytännössä ole juuri mitään kokemuksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi neljä