Mistä halvalla hillopurkkeja?Olen köyhä mutta hilloaineksia löytyisi vaikka kuinka, ov
Käytin jo kaikki omista kaapeista löytyneet purkit, mutta niitä ei paljoa ollut. En viitsisi taloyhtiön roskiksista penkomaan, sillä ensin pitäisi löytää lasinkeräysastiasta ehjiä purkkeja, ja sitten metallinkeräysastiasta niihin sopivat kannet. Hieman liian hankalaa :P
Joten mistä kaupasta löytyisi edullisimmat hillopurkit? En ole pitkään aikaan käynyt kuin lähiruokakaupassa niin en yhtään tiedä, enkä ehtisi/jaksaisi kaikkia kauppoja tämän takia käydä kiertämässä. Eli Anttila, Citymarket, Prisma vai joku muu?
Kommentit (6)
Mulla on hillopurkkeja kertynyt ihan liikaakin. Siis noita kaupasta tulleita kurkkupurkkeja ym. Varmasti monella muullakin on niitä. Kierrä naapurit kyselemässä.
Pieniä pilttipurkkeja voit kysyä lähimmiltä lapsiperheiltä. Ja laita huhu kiertämään, että keräät lasipurkkeja. Niitä kertyy aika lailla, ja harmittavaa ehjiä purkkeja on roskiin laittaa. Ei kyllä auta ihan akuuttiin hätään.
Olisko sulla hilloa vailla olevaa tuttua? Jos hän ostaisi vähän reilummin purkkeja ja sä keittäisit vähän reilummin hilloa?
että olemme vasta muuttaneet, joten täällä ei vielä ole tuttuja. Naapureiltakaan en kehtaa mennä kysymään kun ei olla mitään muuta juteltu koskaan. Pitänee lähin kirppari käydä katsomassa, Konttiin on vähän pitkä matka joten se ei ole ensimmäinen vaihtoehto (pyörällä vielä menee tuo matka mutta vie paljon aikaa ja hankala kuljettaa purkkeja sitten kotiinpäin)
T:ap
Kaikki omat tuli käytettyä, sitten ostin prismasta.
on aina joskus hyvälaatuisia purkkeja, esim SPR:n Konteissa