mitä mieltä olette
olisiko mahdollisuus toimeentulotukeen kun 3 henkisen perheen tulot ovat yhteensä 3300e/kk?
Kommentit (30)
Meillä myös kolmen hengen perhe ja tulot lapsilisineen netto yht. 1700e/kk. Ja sillä tullaan toimeen jotenkuten.
Käypä sossus sivuilta vilkuilemassa kahden aikuisen ja lapsen perusosia ja asumiseen hyväksyttyjä kustannuksia, ja sitten ynnäilet ja vähentelet ja katsot, jääkö teidän perheen NETTOtulot sossun toimeentulotukirajojen alle (voin kyllä sanoa jo ennakkoon, että EI JÄÄ!).
Kahden ihmisen (aikuinen ja lapsi) tulee sossun mukaan pärjätä n. 1250 eurolla kuussa Helsingissä: maksaa siis siitä asuminen, ruoka, laskut ja kaikki juoksevat menot (olin itse sossun asiakas vielä vuosi sitten), joten eiköhän kolme ihmistä aika kepeästi heidän mielestään noilla teidän tuloilla elele.
Riippuu tietysti menojen laadusta. Jos olisi paljon vaikka sairaskuluja niin sitten voisi saadakin.
Mutta puhelimet, netti, lehdet, lainat, harrastuskulut yms. ei käy.
Sun osuudellasi ei ole mitään merkitystä. Kokonaissumma ratkaisee.
juuri koskaan..lapselle toki pitää ostaa vaateita. meillä kuitenkin maksettava vuokra,autolaina,laskut(sähkö,netti,puhelin,vesi, yms)ap mitesn sinä joka tienaa 1700 tulet toimeen?onko paljon menoja?
tietysti ruokaan menee paljon rahaa. ap
sossun sivuillahan lukee mitä kaikkea siihen sisältyy..lehdet,internet,oma ja kodin hygienia virkistysmenot..nuo ovat ainakin siinä listassa.
pitäisi kyllä pysytä oikein hyvin maksamaan. Suosittelen oikeasti katsoman, mihin ne rahat oikein menee. Kuinka paljon te käytätte ruokaostoksiin? Kuinka iso on autolainanlyhennys?
Ei ole pakollisia kuluja. Vuokra, asumiskulut, ruokakulut, lääkekulut katsotaan pakollisiksi.
Ja kolmihenkinen perhe pärjää 3300 eurolla loistavasti. Jos on tiukkaa, niin kulutustottumukset syyniin.
720e,vesi 19e per henkilö sähkö n.70e/kk. + ruokamenot.ja tietysti vaipat, äidinmaidonkorvikkeet,lapsen vaatteet.autolaina 550e/kk
on kyllä totta että ruokaostoksissa pitäisi säästää..mies käy suunnilleen joka päivä kaupaassa ja joskus monta kertaa päivässä ja tuo aina heräteostoksia...ap
tuo 3300 on siis kun veroja ei ole vähennetty!!ap
720e,vesi 19e per henkilö sähkö n.70e/kk. + ruokamenot.ja tietysti vaipat, äidinmaidonkorvikkeet,lapsen vaatteet.autolaina 550e/kk
jälkeen teille pitäisi vielä jäädä ainakin tonni kuussa rahaa. Kirpputorille mars. sieltä löytyy pikkuvauvalle ihan hyviä vaatteita.
Meidän kolmen hengen perheen yhteenlasketut tulot vajaa 2000 euroa (josta vuokra nielee 750 euroa), eikä ole toimeentulotuki tullut edes mieleen :DD
kun on kuitenkin asuntolaina ja omakotitalon muut menot + auto. Ja tietysti kaikki norm. kulut siihen päälle. Mutta kyllä näillä tuloilla jotenkin tullaan toimeen, heräteostoksia ei paljoa tehdä, eikä käydä ulkona syömässä, eikä esim. leffassa juuri koskaan. Kai näihin tuloihin on niin tottunut, että ei asiaa tule paljoa ajateltua.
T: se 1700e/kk tienaava porukka
mekään syö ulkona tai käy leffassa tai osta vaatteita tai mitään muutakaan mihin voisi luulla rahojen menevän mutta silti tuntuu ettei sitä koskaan ole.ap
Meidän kolmihenkinen perhe on viimeisen vuoden aikana tienannut 1100€/kk käteen. Ollaan eletty ihan mukavasti mielestäni, lainaa on kertynyt tämän vuoden aikana 2500€. Onneksi nyt kaikki muuttuu, yrittäjyyteni loppuu ja nettotulot pompsahtavat sinne pariin tonniin, voi tätä riemua!
Mihin hittoon te sitä rahaa tärväätte, jos ette tuolla tule toimeen??
Meillä on eletty vastikään 2200e/kk tuloilla, ja meitä on 5!! 2 aikuista ja 3 lasta, noista me on maksettu asuntolaina, kaikki laskut, ja ruoka!
Ja tuota ennen elettiin noilla samoilla tuloilla 2+2 lasta useita vuosia. Miehellä pieni palkka, ja minä äitiysrahalla, tai kotihoidontuella.
Pitää osata katsoa mihin rahansa käyttää.
menoja kuitenkin reilusti ja oma osuuteni tuosta rahasta on vain lapsilisä+vanhempainraha 560e