Onko teillä mukava TYÖYHTEISÖ? Pidättekö illanistujaisia ym.?
Siis spontaanisti pidättekö ilölanistujaisia mökillä, jonkun kotona ym., vai onko ainoat yhteiset istujaiset ne pakolliset pikkujoulut?
Kommentit (5)
ja pidetään harvakseltaan omia yhteisiä illanistujaisia firman tarjoamien lisäksi.
mutta ei me mitään illanistujaisia pidetä. Meitä on ikähaarukassa 25-60-vuotta, molempia sukupuolia, joten on meillä varmaan kaikilla tärkeämpiäkin tekemisiä, kuin kuluttaa vapaita työkavereiden kanssa.
En ole mennyt sinne töihin hankkiakseni ystäviä vaan rahaa. Pidän aika tarkasti rajan mitkä on työasioita ja mitä kotiasioita. En mene pikkujouluihin tai grillijuhliin. Missään tapauksessa en alkaisi seurustelemaan työtoverin kanssa. Mulla on tosi kiva työporukka ja huumori kukkii joka päivä. Töihin on kiva mennä silti pidän tuon rajan. Saan tarpeeksi seurata kuinka niitä viikonloppukohelluksia työporukalla sitten setvitään työpaikalla, kuka on kenellekkin suuttunut ja mykkäkoulussa, kuka kourinut ketäkin missä juhlissa.
Pikkujoulut ja virkistyspäivät ne illanistujaiset joihin olen osallistunut. Osa kyllä viettää vapaa-aikaakin keskenään mutta itselläni ei ole kiinnostusta. Onneksi kukaan ei katso pahalla jos ei tahdo olla vapaalla tekemisissä.