voiko naapurit tehdä lastensuojeluilmoituksen sen perusteella jos
ne kuulee lapsen kirkumista ja äidin huutamista?
kauheet taistelut 3v uhmiksen kans joka vetää puolen tunnin kirkumisraivarit jos en tee juuri niinkuin hän tahtoo.. tää päivittäistä. Oon ihan loppu (ei fiksua huutaa lapselle, tiedän) ja pelottaa ku naapurit alkanu mulkoilla pahasti.. pelkkiä mummoja ym asuu meiän talos, eli tosi hiljasta muuten.
Kommentit (11)
Mitä lyhyempi pinna, sitä kauemmas korpeen kannattaa muuttaa.
Nimim. yksi omakotitaloon muuttanut :)
järkevien naapurien pitäis ymmärtää, että lasta kasvatetaan, eikä mulkoilla. kyllä meillä ainakin ajoittain karjutaan. ja jos ei vanhemmat karjuisi välillä, lapset karjuis vielä enemmän, tappelua, riitelyä, riehumista
se ilmoitus tarkistetaan joko soittamalla (tai käymällä) ja sitten vain kerrot, ettet tahdo antaa uhmaikäiselle periksi vaan tahdot pitää rajat ja tietysti antaa sitä rakkautta. ja kerrot miten tyhmästä asiasta lapsesi pullikoi.
Ja sossut ovat iloisia, kun teillä kaikki hyvin!
Mutta hae apua siihen väsymykseesi, vaikka vapaailtaa pitämällä ja palkkaamalla mll:n hoitaja kotiisi.
huolehditte?
Itse asun pääkaupunkiseudulla ja on sitä vuosien varrella tullut huudettua naama punaisena lapsille julkisilla paikoilla ja omalla pihalla, sisällä niin että raikaa ulos, ja kaikenlaisissa juhlissa, omissa ja vierailla, oltua lasten kanssa, missä on alkoholia tarjottu. Koskaan ei ole tullut mieleen, että joku jonkun ilmoituksen menisi vääntämään enkä ole kuullut, että kenellekään tuttavalle olisi niin käynyt.
siihen ne viranomaiset puuttuu. Lapselle ei saa huutaa, ainakaan asiantuntijoiden mielestä.
mutta ei saa fyysisesti kurittaa. Eri asia kannattaako huutaa koko ajan, koska lapsi tottuu siihen--mutta siis olen kuullut että saa..ja joskus pitääkin, kunhan ei liikaa.
ja teennäisen rauhallisena viilipyttynä, mutta kannattaa rajoittaa kyllä sitä omaa huutoa. Itse sain traumoja tuosta viilipytty-marttyyri tyylistä omassa lapsuudessani.
normaali vanhempi syyllisty ajoittain. Kuulostaa karmivalta tuollainen ilmeetön, tunteeton äiti, joka ei näytä tunteitaan.
ei koskaan puhuta mistään negatiivisista asioista (kuiskutellaan vaan miehelle jne. jos pitää puhua jostain muuta kuin kukista ja perhosista) eikä niille koskaan näytetä omia tuntemuksia.
Tietenkin täydellistä pinnan palamista pitää välttää muttei nyt iänikuinen viilipyttykään nyt mitään erityisen hyvää mallia näytä. Minusta huutaminen on ok, jos se jää siihen.
kaikille tiedoksi, että niitä lastensuojeluilmoituksia tehdään ihan aiheettomastikin.
Meillä kanssa uhmistaistelut, ja vielä pidemmät huudot. Saisitko jotain apuja esim sukulaiselta, kun alkaa väsyttää?