Minkä pituisia n. 3v poikanne on?
Meillä poitsu 2,8v ja on n. 100cm ja painaa 16,5 kg. Kaikki on sanonu että iso ikäisekseen onko?
Kommentit (25)
marraskuussa syntynyt poika (täyttää tänä vuonna neljä). On musta ihan normaalikokoinen (aina niitä pidempiä toki on), on noin 100 cm ja jotain 15 kg. Vantteran näköinen.
Oma poikani on juuri 2v8kk ja 105cm ja 15,5kg. Kaverin poika 3v neuvolassa 110cm ja 17kg.
Meidän poika oli 101,5 cm ja 15,4 kg, hoikka poika.
Nyt 5-vuotiaana 120,5 cm ja 22 kg.
on nyt varmaankin reilu 95cm. Karvan verran keskikäyrän alapuolella oli viimeeksi.
Oma poika ei vielä ole 3v mutta kyllä ap:n poika minusta on keskivertoa isompi. Mutta entäs sitten?
ja hieman keskimääräistä pidempi. Painoa en muista, oliskohan 14 tai 15 kg tms.
Th sanoi, että ensi vuonna on mennyt metri rikki. Käytiin siis 2v-mittauksissa ja poika oli 92 cm (ja noin 14 kg).
Katso täältä keskimääräiset mitat:
http://www.sairaslapsi.com/frame.cfm/cms/id=660/sprog=4/grp=9/menu=1/
101cm ja 16,7kg, vaikuttaa isolta ja rotevalta koska kädet ja jalat ovat aika isot. On poika joten ei haittaa vaikka ei olekaan kovin siro.
Seuraavana on 4-vuotisneuvola marraskuussa, joten en osaa sanoa tarkasti, mutta veikkaisin olevan nyt n. 97-98 cm. Pikkuinen on ollut syntymästään lähtien (45 cm) ja - käyrällä.
Olimme juuri Lintsillä ja otti päähän kun infossa mitattiin 100 cm pituiseksi ja oli ostettava se Pikkuhupi ja laitevalvojien metallimittojen mukaan oli sitten alle. Aika monta paikkaa menimme läpi kauhealla nipotuksella ja väittelyllä kunnes joku laitevalvoja sanoi että siellä infossa voi hakea leiman.
Eli sanoisin että lenkkarit jalassa 100 cm :)
ja on 102cm ja 18,5kg. Kaikki luulevat myös meidän poikaa ikäistään vanhemmaksi.
koitin mitata, ei suostunut mutta annas kun haen neuvolakortin: Puoli vuotta sitten (3 vee tarkistus) pituus 97 ja paino 16.
2 kiloa tullut kiloja lisää mutta pituudesta en osaa sanoa, on kuitenkin venähtänyt silmissä! ;)
Neuvolassakin se kieltäytyi mittauksista.
Paino saatiin kun väkisin riisuttiin ja pidin sylissä, otettiin yhteispaino ja vähennettiin minun paino!
Kuulotestiä ei suostunut kokeilemaan ja näköä suostui hetken mitata.
Seuraavalla viikolla isä tuli mukaan ja uhmasi vähempi.
Nyt uhma alkaa helpottaan, ah!