7 kk kestää päästä hammaslääkäriin, mites teillä?
Voi kuulemma vielä venyä tuo aika, mutta nyt varattu aika on 7 kuukauden kuluttua. Näin kiireettömässä hoidossa, eli hampaiden "vuosi"tarkastuksessa.
Kommentit (21)
Kuukausi oli jonotus aikaa.
Kun hammas halkesi sain ajan samalle päivälle.
Ihan kunnallinen hammaslääkäri kyseessää.
Meidän kunnassa vaan on niin vähän suomalaisia hammaslääkäreitä, että ne hoitaa vain lapsia.
Oma hammaslääkärini on muslimi nainen muistaakseni Iranista tai joista sieltäpäin.
Tosi mukava ja hyvä hammaslääkäri, kukaan ei vain halua hänen asiakkaakseen ja siksi hänelle ei tarvitse pitkään jonottaa.
riippuu vähän paikkakunnasta, Jyväskylässä lienee lyhimmät jonot. Mutta onneks "akuuttitapauksissa" pääsee heti hoitoon. Kunnallakin lienee lyhyemmät. Ja Tampereesta siis kyse.
hammashoito on pepusta. Mullakin tarkastusväli määritelty 3vuodeksi, vaikka paikattavaa on aina ollut. Käynki sitten sen lisäksi yksityisellä, ei auta muu.
Lapissa.
Pääsen joulun jälkeen, eli aika vastikään aikani varasin
kävin vielä pari vuotta sitten Tampereen YTHS:ään kuuluessani hammaslääkärin hoitosuunnitelman mukaisesti 2 voden välein hammaslääkärissä ja silloin sai ajan noin 2 kk päähän. Se oli ihan okei, kun kyse ei siis ollut akuuttiajasta.
Olisin saanut tarkistusajan tammikuulle ja tästä sitten olisi mahdollinen hoito venynyt kolmen vuoden purkujonoon. Eli yksityiselle lomps....
siksi käyn yksityisellä, hampaat on kuitenkin aika tärkeä asia.. =)
olla vielä huonommaty hampaat kun treen yths:llä päässyt peräti kahden vuoden välein tarkastukseen..? Mulla kun se väli tosiaan on 3v.
tarjottiin terveyskeskuksesta akuuttia aikaa kun hammas lohkesi ko aika oli 9kk päähän????
no menin muualle ja sain ajan 45min kuluttua. en mene enää terv.keskukseen.
laitettiin puolen vuoden tai vuoden jonoon, mutta nyt kunta on ostanut yksityiseltä palveluita ja nykyään pääse ihan nopeasti. Oma hammaslääkäri on yksityinen, jolta kaupunki ostaa palvelua. Ajan olen tarvittaessa saanut heti seuraavalla päivälle.
on yksi murtunut hammas, jossa on joku lääkepaikka, joka kestää suunnilleen sen kaksi vuotta.
t. 8
Olen vaan odottanut, että sattuu ja sitten kipuajalla samana päivänä hoitoon. No joo, en ole oikeasti tehnyt noin tahallani, mutta on sattunut käymään niin parina peräkkäisenä vuotena. Ja kohtahan ne kipuajat vievätkin kaikki aikojen rippeetkin kun ei tarkastuksiin pääse läheskään niin usein kuin pitäisi.
yli 15 vuoteen. Eipä tarvitse tuommoisia stressailla.
ja vaikka sulla olisi reikä hampaassa, ei sitä silloin paikata, vaan tarkastetaan. Sitten saatat saada ajan jonnekin kolmen neljän kuukauden päähän paikkaukseen. Lapsella meni just vuosi, vaikka luulin, että lapset sentään hoidettaisiin.
riippuu täysin toimenpiteestä. Kela tarjoaa 60% tukea.
ja yksityisten hammaslääkärien taksat kai ei läheskään aina ole sen hintaisia, vaan voivat hinnoitella paljon korkeammaksi, vai olenko väärässä?
Riippuu ihan siitä, että minäpäivänä haluaa mennä.
Ensiviikolle saa varmasti aikoja.
jotain ihan toista kuin todellisuus. Itse olen laskenut, että Kela-korvaus yksityisellä on 22-30% riippuen hoidosta.
Tampereella ei ainakaan raskaana olevat pääse mitenkään jonon ohi. Soitin viimeksi huhtikuussa aikaa, kun LA oli lokauussa. Sanoivat, että kesäkuussa jaetaan syksyn ajat ja eivät voi taata aikaa ennen lapsen syntymää. Raskaus ei kuulemma enää ole prioriteetisyy. Suositti menemään yksityiselle... Niinpä sitten meninkin. Käyn normaalistikin, mutta kerrankin ajattelin saavani julkiselta hoitoa, mutta eipä sitten tullut taaskaan mitään.
Mä oon ollut jonossa kohta vuoden tarkastukseen. Ja me vielä maksetaan joka vuosi terveyden hoidosta ja ei päästä edes tarkastukseen kerran vuodessa (tarkastus tietysti maksaa myös).