Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
Kumpikohan tappaa enemmän ihmisiä
19.07.2009 |
karhu/susi vs. hirvi?
viitaten keskusteluihin kun heti kun ollaan nähty karhu jossain, se tapetaan. minusta se on vain "tekosyy". kuinka todellinen vaara on?
hirviä sen sijaan suomi täynnä. nyky metsästyksellä kanta pysyy vain samana, ei vähene. ja moni menettää henkensä niiden takia
sudet ja karhut harvinaisia, hirvet ei.
Kommentit (2)
ja aivan aiheellinen. Kamala meteli jostain karhusta jonka kohtaa tosi harvoin hyvällä onnella (tai huonolla, miten sen ottaa) jos syvälle metsään menee.
Hirvikolarissa olen itsekin ollut, selvittiin hengissä. Se on valtava ruho joka siihen auton konepellille läsähtää. Ihan liikaa niitä on.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Hirvet. Susi tappanut viimeksi 1880-luvulla ja karhu 1998, muttta maailmanlaajuisestikin vain muutama vuodessa. Niin, enemmän pelkään ihan näitä omia lajitovereita, jotka tosiaan tappaa paljon useammin. Hirviä voisi harventaa, se on tosi.