Mitä kivaa ja nättiä koristelua vois laittaa tytön ristiäisiin?
Kommentit (11)
jatkaa: onhan noita vaikka fooliopalloja ym, mutta mielestäni ne ei oikein sovi ristiäisiin. Käy esim ilmapallokeskuksessa katsomassa siellä on vaikka mitä
Valkoinen liina, jonka päälle leikkasin erikokoisia vaaleanpunaisia ja -liloja pahvisydämiä. Levittelin ne sydämet liinan päälle ja siihen päälle sitten tarjottavat.
Myös muut pöydät koristelin samalla tavalla. Kukka-asetelmia sitten joka pöydälle, isoja ja pieniä.
sitten ihanat tyttöjen pienet kengät esim. tyllin päällä
jossa esim. kannessa lapsen kuva, syntymä- ja kastepäivä, sisäsivuilla kastekaava tai laulettavien virsien sanat, kummien nimet, kaunis runo tai rukous.
Mukava muisto viereille.
kynttilän; ja valkoisen ja vaaleanpunaisen helminauhan(saa metritavarana kangaskaupasta) kiemurtelemaan. Kastepöydällä tietty ne tavalliset kynttilät ja kukkasysteemit. Enempi koristelu olis ollu mun mielestä liikaa.
vaaleanpunaiset kukan malliset kynttilät lasikipoissa joissa oli vettä ja ne oli kauniit
riittää että on ihanat tarjottavat
Ristiäiskakkuun panostakaa vaaleanpunainen marsipaaniluomus jossa on reunoilla valkoiset pitsiröyhelöt ja päällä uniikki ristiäiskoriste.
Kakun päälle voi pikeerata lapsen nimen ja päivämäärän. Tyyliin Anniina Alexandra 20.7.2009
Lisäksi pikkuleivät joissa lapsen nimi tai nimen ensimmäinen kirjain, vaaleanpunaiset sydänpikkuleivät jotka on koristeltu.
sellaista ihan ohutta vaaleanpunaista tylliä (ei sellaista kovaa, vaan sellaista pehmeää). Asettelin sen sillain "huolimattomasti". Siihen päälle sitten tarjottavat.
Yhdessä kahvipöydässä oli kukka-astelman vieressä sellaisia pieniä valkoisia kipsienkeleitä.
Pyöreän kastemaljan ympärillä oli kukkakranssi. Kukkia ja kynttilöitä oli muuallakin.
Löytyi mieluisia mm. se ristiäisohjelma ja ne pienet sydämet
oli pienen prinsessan ristiäisissä paljon eri kokoisia kukka-asetelmia ja kynttilöitä, kauniit servetit.