Missä haalarissa pisin selkämitta?
Eli siinähän se kysymys jo tulikin :)
Kohta on aika taas ostaa uusi toppahaalari joten auttakaan missä haalarissa on pisin niska-haara mitta?
Millaisia kokemuksia minymon haalareista?
Kommentit (6)
Meidän pitkäselkäiselle käy parhaiten Remun puvut, sellaisen varmaan hankin ensi talveksikin. Rasavil on myös hyvä, mutta en tykkää väreistä :)
Mitä mä olen Remuja katsellut, niin niissä minusta ollut pitkään suht sama selkämitta kuin Jonathaneissa. Tuolle pikkuipanalle kun etsin haalareita, niin oli kuitenkin yllätys suuri, kun ainakin vauvaRemussa oli kaikista lyhyin selkämitta mitä eri haalareita mittasin. Pisin löytyi muuten silloin Lassietecin haalarista. Eli noissa mitoituksissa on muuten eroa myös saman valmistajan eri malleissakin.
Tuo selkämitta riippuu paljon myös siitä minkäikäiselle haalaria olet ostamassa.
Oma esimerkkini viime talvelta on 1 1/2v pojasta.
Meillä oli aluksi ReimaTecin 86cm haalari käytössä. Sitten alesta aloin etsiä mittanauhan kanssa uutta 92cm. Yllätys oli tosiaan aikamoinen. HUPPA 92 oli pienempi mitaltaan, REMU 92 oli samankokoinen kuin tuo Reiman 86. Kävin aikamoisen monta haalaria läpi, kunnes netistä löysin Ticketin 92cm Baby mallin(kaksi vetoketjua edessä). Siinä oli kaikkein pisin niska-haara mitta. Mutta Ticketin toisen mallinen haalari samassa koossa oli taas pienempi mitaltaan. Joten vaikeaa on löytää niska-haara mitaltaan isoa haalaria. Loppualesta ostin vielä Mini a Turen haalarin 104cm nyt tämän talven lopputalveksi. Minit ovat kokoa pienempiä mielestäni joten tuo haalari on n.98-104cm. Mutta niska-haara pituus on aika hyvä.
Joten tämä talvi mennään aluksi Ticketin 92cm ja lopputalvi Mini a Turen 98-104cm. Tässä siis omat kokemukseni:)
Niin ja kolmen lapsen kokemuksella; niska-haara mittaan auttaa vähän se kun pääsee vaipoista eroon. Mutta meillä on aika nopeasti siirrytty aina 2-osaiseen pukuun koska haalarit jää niin nopesti pieneksi:)
Nyt on vastattava että en tiedä, vaikka meillä kaksi pitkäselkäistä poikaa. Ennen oli loistavan pitkät selkämitat sekä Seppälän haalareissa että Ticketin haalareissa (meinasin ostaa Ticketin haalarin keväällä alesta ja kun soitin kotiin miehelle kysyäkseni vanhan haalarin selkämittaa, niin se oli tyyliin koon 104 haalarissa sama kuin meidän vahassa 86 haalarissa, no en muista nyt varmaksi, mutta ihan järkky kutistuminen oli selkämitassa viime talvena, en tiedä että miten sit tämän talven mallistossa).
Täällä edessä haalarin osto pitkäselkäiselle laiheliini-tytölle, olen ajatellut Ticketin Baby Baggieta tai sitten Ver de Terreä, mahtaako jompikumpi olla sopiva... (Haussa tummanruskea haalari, siksi nuo merkit nyt vaihtoehtoina, muitakin ehdotuksia otetaan vastaan.) Koko olisi 86 tai 92cm, riippuu varmaan merkistä, tyttö täyttää helmikuussa 2v. Toisena haalarina on jo alesta löydetty Minymon 92cm haalari, joka vaikuttaa ihan hyvältä.
Eikö Baby Baggiessa ole ollut aina 2 vetoketjua? Siinä tapauksessa meillä oli ns. tavallinen. Mä olen vähän huono noiden Ticketin haalarien nimien kanssa.
Nyt on vastattava että en tiedä, vaikka meillä kaksi pitkäselkäistä poikaa. Ennen oli loistavan pitkät selkämitat sekä Seppälän haalareissa että Ticketin haalareissa (meinasin ostaa Ticketin haalarin keväällä alesta ja kun soitin kotiin miehelle kysyäkseni vanhan haalarin selkämittaa, niin se oli tyyliin koon 104 haalarissa sama kuin meidän vahassa 86 haalarissa, no en muista nyt varmaksi, mutta ihan järkky kutistuminen oli selkämitassa viime talvena, en tiedä että miten sit tämän talven mallistossa). Nyt molemmat on muutettu mitoitukseltaan eikä tosiaankaan hyvään suuntaan. Olisikohan Reimatecissa edelleen kunnollinen selkämitta? Niissä on perinteisesti ollut hyvä, toisin kuin taas Reiman muissa haalareissa, joissa on ollut pitkä selkämitta.
Minymon haalareita meillä on ollut tuolla pienellä ja on hyviä kokemuksia. Hämärä mielikuva sanoisi, että viime talven mallit eivät ole olleet niin kestäviä kuin edellisen, mutta en ole ihan varma asiasta. Meillä ollut siis talven 2007-2008 mallia.