Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lasikuitutapetin tilalle tavallinen tapetti? OV

Vierailija
26.06.2009 |

Miten onnistuu vai onnistuuko mitenkään? Saako tuon lasikuitutapetin revittyä jotenkin irti seinästä vai pitääkö se peittää jollakin levylle tms. ennen tapetointia. Suoraan sen päälle ei kaiketi tavallista tapettia saa kiinnittymään.



Nuo lasikuitutapetit ovat mielestäni kammotuksia, joista ei saa kivan näköisiä millään. Tai ainakaan en ole koskaan nähnyt nätiksi maalattua lasikuitutapettiseinää. Olemme muuttamassa asuntoon, jossa tuota inhaa tapettia on käytetty lastenhuoneessa. Haluaisin sen tilalle tavallisen tapetin.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä on vähän ikävä käsitellä (kannattaa olla hanskat käsissä), mutta ei sen käyttäminen vaikeaa ole.



Yritimme paikoitellen repiä tasoitetapetinkammotusta irtikin, mutta ei se onnistunut. Hirveä työ sen peittämisessä kyllä oli.

Vierailija
2/3 |
26.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jolla lasikuitutapetin kuvio läämitään piiloon + hiotaan. Hyvä tulos tuli meillä yhdessä huoneessa, mutta oli aika työlästä.



Meidän talossa on joka ikisessä huoneessa (paitsi saunassa ja pesuhuoneessa) "ihanaa" lasikuitutapettia. Yksi huone siis nyt tasoitettu ja maalattu. Aika hurjan monta huonetta vielä tasoittelematta. Toisaalta nyt silmä on jo tottunut noihin seiniin, että ne eivät näytä enää niin hirvittävän kamalilta kuin heti muutettua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olemassa tasoitustapettia, jolla lasikuitutapetin saa peittoon. Ei siis tarvitsisi välttämättä levyttää uudestaan. Irtihän sitä ei saa seinästä millään, ainakaan siististi.



Rautakauppa neuvoo, kysykää sieltä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä yhdeksän