Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pelottaa niin saakuristi!

Vierailija
14.06.2009 |

Eli pelottaa kauheesti, että miehelläni 34v on maksasyöpä. Oireena vasemman puolen kylkikipu, jonka takia otettiin keuhkokuva ja verikokeet sekä tehtiin vatsanalueen ultratutkimus. Kaikki muu oli normaalia, paitsi maksa, jonka kohdalla uä näytti tiheää kaikua. Lääkärit eivät osaneet sanoa mitä merkitsee. Maksakokeita otettiin kuitenkin lisää ja kaikki olivat normaaleja.



Nyt mieheni odottaa pääsyä tietokonetomografiaan, joka on parin viikon päästä. Ensi viikoksi hänelle määrättiin labrakokeita, ja kun tutkin niiden merkitystä netistä, sain kauhukseni tietää, että parilla näistä kokeista tutkitaan maksa- tai muun syövän mahdollisuutta. Luulin lääkärin puheista etteivät he epäile syöpää, mutta nyt kaikki toivo on mennyt, kun tuollaisia verikokeitakin on määrätty. Pelottaa, itkettää ja ahistaa!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pois myös vakavimmat syyt. ei labra kokeiden määrääminen viittaa siihen, että lääkäri sitä epäilee. Tosi hyvä kun selvitetään kunnolla ja heti. tsemppiä teille, pahinta on ehkä nyt jos selaat nettiä ja saat itsesi paniikkiin. sh

Vierailija
2/3 |
14.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isälläni etäispesäkkeitä maksassa ja jo puolen vuoden sytostaattihoito vei suurimman osan, jäljelle jäi vain puolensentin mötikkä. Siihen alkoivat juuri uudet hoidot. Ei saa lannistua.

Verikokeista saat listan oheisarvoineen, joten siitä on hyvä katsoa ja sitten kysellä lääkäriltä lisää. Ja ainakin täälläpäin syöpäpolilla on mukavia ihmisä töissä, jaksavat vastata kysymyksiin - jopa niihin "tyhmempiinkin".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos ei, niin ei ainakaan vakava vaihe maksasyövästä kyseessä.

-kokemus-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi kaksi