Vanhemmat mukana todistusten jakotilaisuudessa (ala-asteella). Onko joku ollut?
Tytön opettaja sanoi, että vanhemmat ovat lauantaina tervetulleita, kun lapsille jaetaan todistukset. Ekaluokkakaisen vanhempana en ole ennemmin tällaisesta tavasta kuullut ja mietin, onko tämä yleinenkin käytäntö nykyään?!?
Kyse ei siis ollut koko luokan tiedotteesta, vaan maininnasta keskustelun ohessa.
Kommentit (11)
niin pitkään kun lapset halunneet. Nyt neljäsluokkalainen haluaa jo mennä yksin ja meni jo viime keväänä itse. Tokaluokkalainen vielä haluaa äidin mukaan. Samalla annetaan pieni joululahja ja kiitetään kuluneesta vuodesta.
vanhemmat mukaan, jos vaan pääsette. Juhlallinen tilaisuus, hieno olla mukana. :)
- ainakin jouluna ja kesäloman alussa. Ainakin omien oppilaideni kohdalla suurin osa vanhemmista on ollut todistustenjaossa paikalla. Melkein kaikista perheistä on joku ollut mukana, ja usein taltioinut tapahtumat . videokamerat ja salamavalot vaan loistaa. Alkuun meinasin saada hommasta ramppikuumeen, kun tajusin, että kaikki sanomiset menee niin monelle talteen. Sittemmin olen vaan ajatellut, että muistojahan ne vanhemmat kerää omasta lapsestaan, eikä niinkään minua kuvaa.
Eli sinne vaan mukaan. Ne on hienoja hetkiä ja lapselle tärkeitä.
mutta meidän koulusta kiellettiin ettei vanhemmat saa tulla ollenkaan koska ei ole mitään juhlia :(
Siis kun minä olin pieni, vanhemmat olivat mukana ainakin neljännelle luokalle saakka (silloin pikkuveljeni meni kouluun ja vanhempani siirtyivät hänen luokkaan seuraamaan todistusten jakoa) ja niin olivat melkein kaikkien muidenkin vanhemmat. Itsekin olen ollut aina tytön juhlissa ja todistustenjaossa ja luokka on ollut täynnä vanhempia.
ja sitten miehen kanssa jakaudutaan että keretään joka luokassa käymään...lapsia siis kolmella luokalla...tosin eka luokkalaisen luokka on tärkein..nyt kun eka joulujuhla.
Ainakaan täällä Vantaalla ei anneta jouluna todistuksia ollenkaan, vai onko tämäkin koulukohtaista?
Joka tapauksessa olen itse opettaja ja meidän koulussa annetaan vain oppilaan itsearviointi itsenäisyyspäivän alla 5.12 ja omien lasten koulussa väliarviointi annetaan tammikuun lopussa. Eli molemmissa kouluissa on huomenna vain joululaulajaiset, joihin vanhempia ei ole kutsuttu. Juhlat oli erikseen jo illalla kuluneella viikolla.
Itse olen ollut lapseni jokaisessa joulu- ja kevätjuhlassa sekä todistusten jaossa. Nyt huomenna en pääse menemään. Lapsi (7lk:lla) kuitenkin olisi halunnut, että menisin.
Jokaiselle jaetaan todistus ja toivotetaan hyvää kesää ja ulos. Mihin siinä vanhempia tarvitaan? Lapsi osaa hakea paperinsa itsekin.
meillä kokemusta kolmesta alakoulusta. Kaikissa olemme olleet kaikissa kevät- ja joulujuhlissa mukana, ensin siis yhteinen juhla salissa, jonka jälkeen todistustenjako luokassa. Ihan kutosille asti. Varmaan kaikkien vanhemmat kyllä olleet mukana. Itse olen töissäkin sanonut, että tulen kevätjuhla-aamuna myöhempään, jos se on arkena. Lapsille on ollut tärkeää,että olen mukana.
Varmaan reilu puolet vanhemmista on aina olleet paikalla. Samalla olemme kiittäneet opettajaa kuluneesta puolesta vuodesta ja toivotettu hyvät joulut yms. Ihan kiva tapa.