Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mä en jaksa mun elämää

Vierailija
13.06.2009 |

Ei tästä tule mitään! Koko kevät mennyt vastoinkäymisestä toiseen. Millon tää kääntyy toiseen suuntaan? Mä en jaksa!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mikä on? Mitä sulle on tapahtunut?

Kaikkea pientä ikävää jatkuvalla syötöllä. Lopputulos se, etten jaksa. Odotan vaan seuraavaa huonoa uutista / vastoinkäymistä. Pienistä asioista iloitseminen kateissa. Toimintakyky laskenut.

Prkl. En jaksa.

ap

Vierailija
2/10 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritä jaksaa!



Se on kyllä kumma, kun maailmassa näyttää olevan joku "paskankasautumisteoria" voimassa, ja vielä siten, että mukaville ja hyville ihmisille tapahtuu kohtuuttoman paljon pahaa.



Mulle esim. tapahtui tässä muutama vuosi sitten vähän reilun vuoden sisällä lapsen kohtukuolema, sitä seurannut lapsettomuus, äidin aivoinfarkti, miehen sairastuminen syöpään ja isoäidin kuolema.



Eipä juuri naurattanut. Tuntui, ettei uskalla edes vastata enää puheiluihin, kun koko ajan tuli huonoja uutisia joka puolelta.



Onneksi elämä on sittemmin hymyillyt tuon raskaan jakson jälkeen. Sen opin kyllä, ettei tässä elämässä saa ansionsa mukaan, vaan kenelle tahansa voi tapahtua mitä tahansa ja vielä monta kertaa peräkkäin.



Pikkuhiljaa tässä opettelen jälleen luottamaan siihen, että mukaviakin asioita voi tapahtua ja elämä saattaa kantaa...



Voimia sinulle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun et kuitenkaan ole ainoa, jolle näin käy.

Ihme puuhaa. Itse valitset suhtautumistapasi.

Vierailija
4/10 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin kuoli isä alle 50 vuotiaana, talous meni samalla. Sen jälkeen ilmeni vakava sairaus äidilläni (myöskin alle 50 vuotiaana) ja hoidin yhtäaikaa sekä hänen talouttaan, että omaani ja lapsiani. Sitten nuorimman lapsen juuri synnyttyä mieheni ajoi pahan kolarin ja oli 3kk sairaalassa. Jäin kolarin jälkeen yksin purkamaan muuttotavaroita juuri muuton jälkeen, samalla hoitaen useampaa lasta, joista yksi alle kk ikäinen. Sen jälkeen hetkeksi helpotti, mutta edelleen äidin sairaus, jota ei enää voi millään hoitaa, vaikuttaa elämääni. Paljon myös pieniä huolia matkan varrelle sattunut ja juuri viime viikolla mieheni taas ajoi kolarin, onneksi tällä kertaa meni ryttyyn pelkkää peltiä.



Lisäksi samalle ajan jaksolle on sattunut kolmen ystävän kuolema (tämän 5 vuoden sisään), isäni kuoleman lisäksi. Myös toinen läheinen sukulainen on sairastunut vakavasti, mutta nyt leikkauksen jälkeen ainakin toistaiseksi kunnossa. Lisäksi painaa vastuu, mikä minulle jää äitini kuoleman jälkeen (Hän tosin voi hyvällä tuurilla elää vielä vaikka kuinka kauan, mutta toisaalta voi kuolla piankin).



Niin ja olin itsekin osallisena onnettomuuten autoillessani alkuvuonna. Siitäkin on kaiketi tulossa oikeuden käynti, siihen asti olen ilman ajokorttia (vaikka oli silkka vahinko huonolla kelillä). Ajokortittomuus myöskin on vaikeuttanut elämääni huomattavasti.



Niin ja tässä tilanteessa on vain pakko olla positiivinen ja iloita pienistä jutuista. Elämässä kun sattuu ja tapahtuu kaikenlaista, mutta minkäs sille mahtaa.

Vierailija
5/10 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ranteet auki tai sisua kehiin. Lopeta vinkuminen, kun et kuitenkaan ole ainoa, jolle näin käy.

Ihme puuhaa. Itse valitset suhtautumistapasi.

Jep jep! Ihanaa iltaa vaan sullekin! :)

t:ap

Vierailija
6/10 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni oli muuten vielä myöhemminkin ensin kuukauden korjausleikkauksten takia ja sen jälkeen 2kk veren myrkytyksen takia, kun sai haavan mökin ruosteisesta lipputangon jalustasta ruohoa leikatessaan. Viimeisellä sairaala jaksolla älysin pyytää kodinhoitajia avuksi.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni oli siis SAIRAALASSA myöhemmin vielä kuukauden ja sen pian sen jälkeen tuon 2kk.

Vierailija
8/10 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

keväästä alkaen... voi nyyh. Ryhdistäydy ja anna palaa. Turhat vinkumiset pois. Tai jää sitten kotiin ulisemaan. Kumpi nyt itseäsi enemmän miellyttää. Ja juu, ihanaa & sisukasta iltaa sinullekin!

Ranteet auki tai sisua kehiin. Lopeta vinkuminen, kun et kuitenkaan ole ainoa, jolle näin käy. Ihme puuhaa. Itse valitset suhtautumistapasi.

Jep jep! Ihanaa iltaa vaan sullekin! :) t:ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
13.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Niin kuin päiväs, niin on voimas aina."

Vierailija
10/10 |
04.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mieheni oli siis SAIRAALASSA myöhemmin vielä kuukauden ja sen pian sen jälkeen tuon 2kk.

ei tarvi huutaa