Tyttöjä vai poikia?
Jos saisit valita jompaa kumpaa sukupuolta pelkästään, niin kumpaa ottaisit tyttöjä vai poikia?? Ja miksi? Tätä kyselyä ei tarvitse ottaa niin vakavasti, hauska vaan olisi tietää.. Itselläni on kolme poikaa, kohta todennäköisesti neljäs ja olen heistä suunnattoman onnellinen, vaikka toki tyttökin olisi ihana. Enemmän tuntuu, että muut toivovat meille tyttöä kuin me itse.
Kommentit (27)
Jos pitäisi valita. Ihanne olisi kaksi poikaa ja sitten vanhempana vielä tyttö pitkällä ikäerolla poikiin.
EN haluaisi yksi poika + yksi tyttö perhettä, koska itse olen sellaisesta kotoisin. Enkä saanut veljestä kaveria, vain riitelykaverin.
Nyt minulla on kaksi poikaa ja tämän kokemuksen perusteella ja yläasteen opettajan kokemuksella vastaisin että poikia. Mutta eipä tytöissäkään mitään vikaa ole :)
Ja ihan omasta kokemuksesta. Kaikki tuttavapiirini naiset ovat hyvin läheisissä väleissä vanhempiensa, varsinkin äitiensä, kanssa olivat sitten naimisissa tai ei. Sen sijaan tuttavapiirin miehet ovat yhteydessä vanhempiinsa vain satunnaisesti ja suhteet ovat viilentyneet.
Pikku prinsessat ovat vaan niin ihania :)
Meillä on 2 tyttö ja 1 poika. Jokaista lasta rakastan, mutta toi poika on silti ykkönen.
mutta silti en vaan pysty vastaamaan! Molemmat löytyy perheestä, enkä pytsy edes vitsinä sanomaan, kumpaa sukupuolta toivoisin.
Onneksi tää on niitä asioita, joita ei voi itse päättää, mulla ei ois varmaan yhtään lasta, jos sukupuoli pitäisi itse valita. Tyttö, eiku poika, ei sittenkään, tyttö, eiku eiku... ;-)
Yksi poika löytyy ja toinen ipana on tulossa (ultran mukaan varmemmin tyttö).
Kauhulla ajattelen että miten osaan olla tytön kanssa...
Varmasti hän on silti rakas, mutta jännittää kuitenkin...
mutta silti en vaan pysty vastaamaan! Molemmat löytyy perheestä, enkä pytsy edes vitsinä sanomaan, kumpaa sukupuolta toivoisin. Onneksi tää on niitä asioita, joita ei voi itse päättää, mulla ei ois varmaan yhtään lasta, jos sukupuoli pitäisi itse valita. Tyttö, eiku poika, ei sittenkään, tyttö, eiku eiku... ;-)
Ihan oikeasti täysin mahdotonta vastata, vaikka kuinka leikkimielellä ollaan.
Meillä on yksi lapsi, poika. Ja jotenkin ajattelen ainakin näin ennakkoon, että jos saisin tietää odottavani jälleen poikaa, olisin tavallaan iloisempi kuin jos saisin kuulla odottavani tyttöä.
Miten osaan olla äiti tytölle? Miten tyttö ja poika jakavat huoneen? Tulisivatko ne toimeen yhtä helposti kuin mitä kaksi poikaa ehkä tulisi?
Sellaista...
Koskaan en ole poikia toivonut, vaikkei minulla mitään heitä vastaan olekaan.
Jopa mieskin toivoi tyttöjä. Hän on opettajana kokenut, että tytöt ovat helpompia jopa pahimmassa murrosiässäkin. (Itse veikkaan, että se vaan menee koulussa niin, että pojat laittaa miesopet koville, tytöt taas temppuilevat enemmän naisopettajille)
Ja ihan omasta kokemuksesta. Kaikki tuttavapiirini naiset ovat hyvin läheisissä väleissä vanhempiensa, varsinkin äitiensä, kanssa olivat sitten naimisissa tai ei. Sen sijaan tuttavapiirin miehet ovat yhteydessä vanhempiinsa vain satunnaisesti ja suhteet ovat viilentyneet.
mutta silti en vaan pysty vastaamaan! Molemmat löytyy perheestä, enkä pytsy edes vitsinä sanomaan, kumpaa sukupuolta toivoisin. Onneksi tää on niitä asioita, joita ei voi itse päättää, mulla ei ois varmaan yhtään lasta, jos sukupuoli pitäisi itse valita. Tyttö, eiku poika, ei sittenkään, tyttö, eiku eiku... ;-)
Ihan oikeasti täysin mahdotonta vastata, vaikka kuinka leikkimielellä ollaan.
Onko aikuisten ihan oikeesti pakko olla NIIIIIIIIIIIIIIIIN tosikkoja ettei pysyt vastaamaan johonkin kyselyyn?
Ihan sama jos kysyttäs että kumpaa ottaisit mansikka- vai suklaajäätelöä ja mitään muita vaihtoehtoja ei olis...Ettte varmaan vois vastata että kumpaako, kun se oma lempparijätski oliskin vaikkapa lakritsi...Ihan tosi hei! Eikö sitten kannattas olla vastaamatta koko viestiketjuun?!
Ai niin ja mää ottaisin sitten vain tyttöjä:)
ja kun äiti odotti nuorimmaista niin me kaksi toivottiin poikaa ja vauvan työnimikin oli "Simo",mut sieltä tuli pikkuinen sisar,johon kaikki kumminkin heti rakastuttiin.
Nyt olen itse raskaana ja odotan poikaa.Poikaa olen toivonutkin salaa mielessäni,sillä kaipa tää lapsuudenkodin tyttövaltainen perhe on sen saanut aikaan.Hoidin myös aikoinaan nuorena likkana erästä yttövauvaa ihan työkseni,et kokemusta tytöistä kyllä on.Enempää en lapsia tee kuin tän yhden,joten kokemusta esim.useammasta pojasta ei meille tule (mul on ikää jo 40+):)
Itse toivoisin tyttöjä. Kysyin kysymyksen myös mieheltä ja hän sanoi että poikia :D
[/quote]
Onko aikuisten ihan oikeesti pakko olla NIIIIIIIIIIIIIIIIN tosikkoja ettei pysyt vastaamaan johonkin kyselyyn? Ihan sama jos kysyttäs että kumpaa ottaisit mansikka- vai suklaajäätelöä ja mitään muita vaihtoehtoja ei olis...Ettte varmaan vois vastata että kumpaako, kun se oma lempparijätski oliskin vaikkapa lakritsi...Ihan tosi hei! Eikö sitten kannattas olla vastaamatta koko viestiketjuun?! Ai niin ja mää ottaisin sitten vain tyttöjä:)
[/quote]
Enkä kyllä osaa päättää mansikka- ja suklaajätskin väliltäkään, mistä arvasit! Oon just se, joka kauppajonosta säntää vielä vaihtamaan jätskin, tai se, joka arpoo kitskalla ja jono venyy ;-)
ja kolmas sellainen on tulossa. :)
tyttöjen olevan helpompia. Olen jo laitokselta lähtien kuullut, ja sen jälkeen yhä uudelleen ja uudelleen, että pojat ovat helpompia. Jopa murrosiässä.
Hän on opettajana kokenut, että tytöt ovat helpompia jopa pahimmassa murrosiässäkin. (Itse veikkaan, että se vaan menee koulussa niin, että pojat laittaa miesopet koville, tytöt taas temppuilevat enemmän naisopettajille)
ovat äidilleen lähempiä sitten vanhempana kun jo omaavat omia lapsiaan.
Pojan lapset menevät enemmän vaimonsa äidille, näin se vaan valitettavasti menee : (
Ehkä se tytär pitää enemmän yhteyttä äitiinsä. Mutta on aikamoista itsekkyyttä ajatella, että haluan siksi tyttären, että hän tulee soittamaan minulle useammin.
ovat äidilleen lähempiä sitten vanhempana kun jo omaavat omia lapsiaan. Pojan lapset menevät enemmän vaimonsa äidille, näin se vaan valitettavasti menee : (
Meillä on tyttö ja poika, tyttö on esikoinen. Aina olen raskaana ollessani toivonut poikaa, jo ensimmäisen lapsen kohdalla. Olen todella onnellinen että meillä on sekä tyttö että poika, mutta jos vaan jompikumpi sukupuoli pitäisi valita niin sitten se olis poika.