Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi se menee niin että valtionvarainministerin salkku on aina toiseksi suurimman puolueen puheenjohtajalla...

Vierailija
06.11.2026 |

...vaikka hän ei ymmärtäisi talousasioista vit tuakaan? En antaisi sitä salkkua kenellekään nykyisistä puheenjohtajista, no ehkä Hjallikselle.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin hallituspuolue saa aina pääministerin salkun. Seuraavaksi suurin saa valita ja käytännössä aina valinta on valtiovarainministeri.

Vierailija
2/3 |
06.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kyse on toiseksi suurimmasta hallituspuolueesta, ei aina toiseksi suurimmasta puolueesta, jos se on oppositiossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hallituspuolueet saavat valita salkut tietyssä järjestyksessä eduskunnan paikkajaon mukaisesti. Kun suurimman puolueen puheenjohtaja on (yleensä) pääministeri, saa toiseksi suurin puolue valita seuraavana, minkä salkun haluaa. Valtiovarainministerin paikkaa pidetään niin tärkeänä, että yleensä tämä valitaan. Joskus valinta voi osua myös ulkoministerin pestiin. Ja toisinaan käy niin, että puolueet neuvottelevat hallitusneuvotteluissa jonkin salkun itselleen jo ennen suuruusjärjestyksen mukaista jakoa, mutta en tiedä, onko koskaan valtiovarainministerin salkkua jaettu näin. Ulkoministerin käsittääkseni on.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kahdeksan