Hyvä KIUAS? Kokemuksia rakentajilta/remontoijilta
Itse olen kuvista ihaillut sellaista Iki-kiuasta, jossa on teräsverkon sisällä kiviä. Mutta ne ovat aika hintavia. Joskus olimme saunassa, jossa oli design-kiuas Saunatonttu, ja se oli surkean tehoton.
Oma, rikki mennyt kräpsä on Helo, joten se ei ainakaan vakuuta.
Kommentit (57)
Malla0123 kirjoitti:
Älkää ostako Helon kiukaita! Meidän kiukaan virtapiireihin valui vettä valmistusvirheen vuoksi ja Helo ei ota mitään vastuuta. Lyhyessä ajassa vaihdettu kaksi kertaa vastukset. Eli en suosittele, jos ei halua leikkiä kiukaan kanssa kahden vuoden välein jonkun ongelman vuoksi.
Kivet väärin ladottu, jos vastukset menee.
Misa, täysin kotimainen puukiuas. Olemme olleet tyytyväisiä kiukaaseen, juuri tultiin saunasta.
Toimiva kiuas on hyvä. Uskon että moni pitää toimivasta kiukaasta.
Olin aina puukiukaan ystävä. Mutta rakennettiin uusi koti ja sähkösauna. On harvian se pyöreä pötkylä jossa 100kg kiviä. On hyvät löylyt, pehmeät...
Vierailija kirjoitti:
Olin aina puukiukaan ystävä. Mutta rakennettiin uusi koti ja sähkösauna. On harvian se pyöreä pötkylä jossa 100kg kiviä. On hyvät löylyt, pehmeät...
Saako saunassa pötkylää?🙄
Nyt meillä on ne trendikkäät rosterilauteet. En malta odottaa että sauna lämpeää!
Puukiukaista misa on paras.väitän että tiedän aiheesta jotain koska kaikkia kiukaita on tullut kokeiltua.
Hinnasta ja painosta voit melken päätellä jo kanssa paljon.
Tm testeissä misa oli 3 parhaan joukossa sekin kertoo jo kiukaan laadusta jotain.
Misa lämpiää nopeeta ja pienellä puumäärällä myös pysyy lämpimänä vaikka menee hiilokselle.
Super saunoja kirjoitti:
Puukiukaista misa on paras.väitän että tiedän aiheesta jotain koska kaikkia kiukaita on tullut kokeiltua.
Hinnasta ja painosta voit melken päätellä jo kanssa paljon.
Tm testeissä misa oli 3 parhaan joukossa sekin kertoo jo kiukaan laadusta jotain.
Misa lämpiää nopeeta ja pienellä puumäärällä myös pysyy lämpimänä vaikka menee hiilokselle.
En ostaisi puukiuasta, kuullostaa aikaslailla kertakäyttöiseltä.
Helo on klassisin ja vuosikymmenien kokemuksella paras kiuas!!
saunoja kirjoitti:
Itse ostin IKI originaalin pari kuukautta sitten ja pitää kyllä sanoa että on kyllä tosi hyvä ja mielettömät löylyt mutta pitää ensin ymmärtää että kyseessä ei ole tavallinen pelti kiuas jossa muutama kivi. IKI toimii täysin eri lailla ja vaati hieman perehtymistä. Oma kiuas on saunomis valmis n. tunnissa ja vaan paranee saunotessa!
Harvian puukiuas pitää ihan järkyttävää pauketta, ihan kuin joku hakkaisi pajavasaralla tiuhaan tahtiin peltiin. Naapurimökille asti kuuluu pätke. Kymmenkunta viikkoa toimi alussa hyvin, sen jälkeen alkoi tuo. Harvialle lähetetty asiasta useita valituksia, ei vastausta. Keskus vastaa ja joskus yhdistääkin eteenpäin, mutta sitten seisot jonossa eikä jono etene. Toivottomuus jo vallannut. Saunaa ei voi käyttää.
Meillä sähkökiuas Harvia Cilindro PC70. Toinen kesti 3 vuotta ja toinen 2v. Miten nämä nykyään valmistetaan?
Vierailija kirjoitti:
Meillä sähkökiuas Harvia Cilindro PC70. Toinen kesti 3 vuotta ja toinen 2v. Miten nämä nykyään valmistetaan?
Mikä niissä meni rikki? Perhekäytössähän siihen saa normaalin kahden vuoden takuu päälle yhden vuoden lisää takuuta ilmaiseksi pelkästään rekisteröimällä kiukaansa Harvian sivuilla.
saunoja hiittisistä kirjoitti:
Kyllä HELOKIUAS on paras.Minulla on ollut monen kmerkkisiä mut helo on ykkönen.On puupihi ja lämpiää äkkiä,KOTA KIUAS ON TÄYS PASKA minulla on ollu kaksi eri pyöreää kiuasta.Kummastakin putos vesisäiliö alta puolen vuoden.Vuoden sisällä meni pohja puhki molemmista ja lasiluukku putos lattialle.Toisesta ruostui jalka puhki ja pesä repes.Kiukaat oli 10 senttiä lattiasta ja silti hajos.Ne on täysin paska tavarasta tehty.En ymmärrä miks noin huonoja tehdää.HELO ON LAATUKIUAS ja on edullinen,puolet halvempi kuin kota.
Meillä on ollut kota kiuas ja pata vuodesta 1975 ja edelleen toimii.Joka viikonloppu lämmitän. Heität varmaan merivettä kiukaalle tai vetesi ph ei ole neutraalia.
Tilasin 2.7.2020 Helo Rocher pure 6.8Kw kiukaan kotikäyttöön. Asennus 10/2020. Käyttöä maksimissaan kerran viikossa. Tähän asti kesti, nyt 2.10.2026 hajosi yllättäin kesken lämmityksen.
Mikä tarkalleen ottaen hajosi, ei ole vielä(kään) tiedossa, koska huoltomiestä ei ainakaan Turussa saa mistään viikossa. Huoltomiestä voi joutua odottamaan kolmekin viikkoa, sitten saapuu sähkömies, josta veloitetaan 100€/tunti ja asentajalle itselleen maksetaan 20€/tunti. Noh, se on bisnestä.
Ongelmia on kaksi:
1. Ensinnäkinen kiuas maksoi 1400 euroa, joten luulisi että se oliis kestänyt pidempään. Vastukset eivät ole palaneet, se on selvitty. Todennäköisesti saunan ulkopuolella kuivassa tilassa sijaitseva kiukaan kosketusnäyttö on vikaantunut tai sitten vaihtoehtoisesti kiukaan alla oleva piirikortti on vioittunut.
2. Huoltomiestä tai varaosaa joutuu odottamaan viikkoja ainakin Turussa. Aivan käsittämätöntä. Jos korjaus onnistuu, sen hinta kohonnee useisiin satoihin euroihin. Takuu on ohi, ja Hangossa hoono soome puhuva ukko levitteli käsiään eikä tiennyt esim. tuottajan virhevastuusta yhtään mitään. Pihalla kuin lumiukko.
En taatusti erehdy toista kertaa Helon tuotteisiin. Nyt kun tutkin asiaa, niin Harvialta ja Narvilta saa rst pilarikiukaan noin 500 euron hintaan. Ei aivan yhtä tyylikästä, mutta ihan sama. Helon kuraa ei meille jatkossa tule!
Kuluttajariitalautakunta saa selvittää kuulukuu tämänhintaisen kiukaan hajota 6v. kotikäytön jälkeen ja onko tuottajalla edes joku osavastuu vai ei. Pelkät Helon varaosat ovat sikakalliita ja niiden saatavuus on erittäin heikko. Luultavasti teetetään Kiinassa tämä elektroniikka.
EI JATKOON!
Omassa kiukaassa kiviä 90 kg. Pehmentää mukavasti löylyjä ja sopii mainiosti myös kerrostaloon. 700 euroa muistaakseni maksoin eli ei se halvin, mutta ei kalleinkaan.