Luetellaan tänne Tk- lääkäreiden "parhaat" diagnoosit ja hoito-ohjeet
itse sain refluksioireisiin burana-kuurin. Ibuprofeeni on muuten yksi refluksitaudin aiheuttajista.
Kommentit (2634)
Isä meni sairaalaan kun ei saanut hengitettyä. Ei kuulemma ollut mahdollinen keuhkoveritulppa, kun oli joutunut vain suuttuneen lehmän murjomaksi. Hätistettiin pois. Meni seuraavana päivänä uudelleen, kun oli edelleen huono happi. Oli molemminpuolinen keuhkoveritulppa. Lääkäri ei varmaan ollut ikinä nähnyt kiukkuista lehmää.
viime viikolla työterveyslääkäri kirjasi : potilasta on tutkittu todella paljon. ei ole tutkittu kuin poskionteloita. Tämä käynti ei liittynyt mitenkää poskionteloihin. pitkä sairausloma tuli kuitenkin. en tiedä ketä lääkäri mietti kirjausta tehdessään. Työterveydessä määrätään verikokeisiin helposti. Pitäiskö niistä kieltäytyä ?
Vierailija kirjoitti:
Pitkään jatkunut yskä paheni vaan, yskänlääkettä erilaisia ja liikuntaa pitäisi lisätä-> oli imusolmukesyöpä ja ehti levitä niin että ei voitu enää tehdä mitään.
😳💓😔😪
Niveliin mennyttä psoriasista ja siitä aiheutunutta nivelkipua yritettiin hoitaa jalkasilsana, koska varpaat ovat kipeät ja kynsissä on muutoksia. Puhuin toiselle lääkärille, että käsissä on samanlainen särky kuin nyttemmen nivelrikkoisiksi todetuissa jaloissa, niin lääkäri totesi tähän, että nivelrikko ei voi olla kahdessa paikassa samaan aikaan.
Nuoremmalla pojallani huomasin nivuksessa patin vaippaa vaihtaessani. Hän oli kaksi kuukautta vanha. Vein hänet lääkäriin joka laittoi lähetteen sairaalaan ja tyrä leikattiin. Tämä tosin tapahtui Ruotsissa asuessamme joten siellä kyllä leikataan vauvatkin. En osaa Suomen touhuista sanoa.
Arabi lekuri yksityisellä Suomessa, joka päivystää myös yliopistollisessa, hänen diagnoosi; sulla on flunssa, ota buranaa. Sanoin et nyt ei mennyt diagnoosi nappiin! Loppujen lopuksi päädyin sairaalaan jossa olin 2 viikkoa, aivokalvontulehdus. Joo ei ihan burana auttanut.
Työterveydessä kyseltiin vaivoista,kerroin vatsakivuista ,johon lääkäri sanoi,että eikös meillä kaikilla ole niitä välillä.Myöhemmin eri lääkäri totesi endometrioosin ,joka leikattiin ja paranin.
Tää palsta on hyvä vitsikirja. En usko yhtäkään tapausta.
Vierailija kirjoitti:
Menin näyttämään puristuksiin jäänyttä sormea. Pikkupakkanen ja kiire aiheuttivat sen, että niiskutin ettei nenän tuotokset tippuisi näkyville vastaanotolla (olin siis oikeasti niin kiireissäni etten ehtinyt nenäliinaa kaivaa esille).
"Joo, toi allergia on aika pahana sulla. Laitan sulle antihistamiinia, ja voisin kirjoittaa myös kortisonisuihkeen varalle jos limakalvot turpoaa."
"Ei mulla ole allergiaa, kun tämä sormi..."
"Kyllä nuo allergiat voi oireilla talvellakin, mutta sama hoito niihin sopii ympäri vuoden."
"Tulin tämän sormen takia..."
"Allergia voi aiheuttaa turvotusta. Jos iho kutisee, kannattaa käyttää kortisoni..."
"Mulla rusentui tämä sormi noin tunti sitten. Voisiko sen tarkistaa ettei se ole murtunut?"
"...sulla ei siis ole allergiaa?"
Tämä. Uskon siis todella. Minulla putosi jotain 100 kg varpaille ja lähdin näyttään kun sattuhan se ja kovasti. Putosi varpaalle tänään...kihtihän se on selkeesti, vältä syömästä pieniä kaloja ja simpukoita. Minä et eiku siis pudotin...seuraava potilas! Autolle linkatessa tuli mieleen et olikohan tohtori nyt ihan selvinpäin?
Sappikohtaus oli lääkärin mielestä jännityksestä johtuvaa mahakipua. Toisen kerran sappikohtaus oli kuulemma vatsatautia. Viimein uskottiin kovat kivut kun pyörryin lääkärin odotusaulassa.
Yhdistyselämässä esitelmänpitäjä murjaisi miestenremmille seuraavan: aikoinaan olin työterveyshuollon 50v-tarkastuksessa ja siellä sanottiin että nyt se elämä vasta alkaa..........
No, aikojen saatossa piti käydä 60v-tarkastuksessa. Kun kaikki asiat oli käyty läpi ja oli poislähdön hetki niin minulle ohimennen sujastettiin mukaan vihko "Pissaongelmista voi puhua"!
Kannattaa muistaa, että tarinoilla on aina kaksi puolta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mikä siinä muuten on ettei lääkäriin pääse ihan vain pyytämällä aikaa? Hyvin harva siellä huvikseen käy vaikka toki niitäkin on. Täällä saa aina hoitajan kanssa väitellä ajasta. Joka kerta ajan antoa on pitkitetty ja sitten lääkäriltä saa moitteet kun en tullut aiemmin lääkäriin.
Yksityisellä kukaan ei edes kysy miksi olet tänne tulossa.Nyt asiat vasta sekaisin onkin, nyt kun piti lääkärissä ”asioida” niin piti lähettää kuva tekstiviestinä vaivasta, jäin vain miettimään montaako potilasturvallisuuden pykälää tuokin rikkoo. En kerennyt edes kertoa vaivaa kunnolla kun hoitajalla oli kiire lopettaa puhelu.
Aina kun soittaa ajanvaraukseen, niin sen tuntee nahoissaan, että haastattelija tekee kaikkensa, ettei vain vastaanotolle tultaisi. Jää semmonen vaikutelma, että hoitaja yrittää epäuskoisesti väittää oireitani vastaan ja vähätellä oireita. Joutuu jotenkin väittämään kiven kovaa vastaan että mulla on nittä ja niitä oireita. Ja sitten tietenkin saat hoitajalle ajan, joka tekee kaikkensa ettet vain pääse jatkotutkimuksiin. Eikä tietenkään syy ole kenenkään yksittäisen henkilön, sillä henkilökunnasta on varmasti pulaa. Eniten viduddaa se, että paikallinen tk on pörssiyhtiö Mehiläisen omistuksessa.
Paljon on näitä, jotka suoraan valehtelee oireensa, että pääsee päivystykseen, vaikkei siihen olisi mitään syytä. Yksikin "korkeakuumeinen" astui iltapäivystyksessä ovesta sisään ja totesi, että pitäis saada ne eläkepaperit.
Paljon on myös näitä, jotka vähättelee oireitaan, kun eivät uskalla kertoa miten pahasti asiat on, ettei vaan leimattaisi luulosairaaksi turhasta valittajaksi.
Lapsella oli pitkään jatkunut yskä, yritin lääkäriin saada monta kertaa mutta puhelimitse käskivät seurailla. Sitten soitin ja sanoin että nyt ei mene enää ruokakaan kurkku on niin kipeä. Pääsin vastaanotolle ja tarkisti kurkun, ihan pientä punoitusta. Vaadin lisää ja olikin angiina.