Raivostutko, jos rapun vieressä on muuttoauto?
Tutkin tuossa pk-seudun muuttofirmoja tarjouspyyntöä varten, ja huomasin että yksi henkilö oli laittanut useille firmoille yhden tähden arvioita siksi, että muuttoauto oli pysäköity rapun oven viereen "vain omaa työtä helpottaakseen". Kuvista ei käynyt ilmi, mikä siinä tämän henkilön mielestä oli väärin.
Itse muuttofirman asiakkaana, kyllä haluan sen auton oven viereen koska muuttajilla on tuntiveloitus. Kuvien perusteella ambulanssi olisi mahtunut rapun oven toiselle puolelle myös. Mikä siis mahtaa olla väärin siinä, että muuttoauto pysäköidään muuton ajaksi (1-2 tuntia) oven viereen?
Kommentit (23)
Juljus kirjoitti:
Eikös se mene niin, että auton saa pysäköidä lastauksen ja lastin purkamisen ajaksi oven eteen. Koskee ammattikuskeja ja taviksia ihan samalla tavalla. Muistaakseni se meni niin, että kuorma on kokonaisuudessaan purettava ja tämän jälkeen auto siirrettävä pois. Sitten vasta kannettava kamat sisälle. Ei sitä tietenkään kukaan noudata. Sitäpaitsi se auto on helponpi siirtää kun tavara vuori siitä oven edestä pois.
Ja jos kamakasa jätettäisiin ovelle, sitä olisi jonkun valvottava koko ajan ettei kukaan ohikulkija pölli mitään.
Vierailija kirjoitti:
Ai saakeli meidän yhtiössä on juurikin noita valittajamummoja, jotka kälkyttää milloin mistäkin. Voikohan sitten taloyhtiölle lähettää muuttofirman laskun, jos autoa ei saa lastata pihalla? Keskelle autotietäkö se pitäisi sitten näiden mielestä jättää?
Jotenkin näissä jatkuvissa valituksissa aina ontuu se logiikka, mikä on muka sitten se oikea tapa jos kyseinen tapa on väärin.
Suomessa ei ole sairaista ihmisistä pulaa. Ylitarjontaa sitten liiankin kanssa. Tämän kaikesta valittamisen juurisyy on päähänpinttymä, että minulle kuuluu kaikki kaikkien asiat ja minulla on oikeus valittaa kaikesta.
Ihmiset muuttelee vähän väliä ja jotenkin se muutto nyt vaan on hoidettava pois alta. Se muuttoauto seisoo siinä sen aikaa, kun tarve on. Siihen ei tarvi tulla kenenkään mitään urputtamaan.
Seniilien hallitusjäsenten hommaa yleensä tuo muuttamiehille väpättäminen. Heillä ei käsityskyky enää toimi pidemmälle kuin "meillä on sääntö".