Pieni kahvinkeitin yhdelle ihmiselle? Kapseli vai perinteinen pikkukeitin?
Olen jo jonkin aikaa yrittänyt löytää pientä kahvinkeitintä, joka ei veisi puolta tasoa keittiöstä. Kahvia menee yleensä 1 tai 2 mukillista aamulla, joten iso 10 kupin keitin tuntuu aika turhalta. Silti en haluaisi ostaa mitään sellaista kevyttä muovirimpulaa. Minulla oli aiemmin pieni suodatinkeitin, taisi olla noin 0,6 litran malli. Kannu roiski helposti, suodatinosa jäi märäksi ja vesisäiliötä oli hankala saada kunnolla puhtaaksi.
Nyt mietin, kannattaako ostaa vähän parempi pieni suodatinkeitin vai siirtyä johonkin muuhun. Pressopannulla kahvista tulee omaan makuun hyvää, mutta en jaksa aina sitä säätöä aamulla. Kapselikeitin taas kuulostaa helpolta, mutta mietityttää hinta ja roskat?
Haussa olisi siis pieni keitin. En tarvitse ajastimia, näyttöjä tai mitään erikoisia toimintoja. Riittää, että se tekee yhden tai kaksi kuppia kunnollista kahvia ilman sotkua. Onko teillä kokemusta pienistä kahvinkeittimistä?
Kommentit (600)
Teidän pitäisi perustaa oma kerho ja mennä sinne ihailemaan toisienne kampauksia.
Millaisessa talossa asut? Taidan nimittäin tietää
Minä liputa kahvikoneen puolesta, on hyvää kahvia.
Ei kylläkään ole pieni laite, ja kolesteroli arvot nousee.
Mutta kahvi on parasta.
Kiitämme propagandastasi, suuri ap!
Perkolaattorin pienempi versio. Tulee parasta kahviakin sillä
Meillä asmukahvit suodatin keittimellä. Vaimo ei juo enää päivällä kahvia. Kun keitän päivällä keitän pari kupillista ja juon yhden sekä laitan heti virran pois keittimestä. Lämmitä kylmän kahvin mikrossa 1.2 min. Kaksi kapselikeitintä on ollut, mutta niihin kyllästyi nopeasti.
TämänKIN ketjun tuli sitten pilaamaan tuo päättömiä mihinkään liittymättömiä viestejä kirjoitteleva. Joko ikää on korkeintaan 15 tai sitten ei muistanut ottaa tänään(kään) sitä tietynväristä nappia.
Asiaan: vieraita varten keitin, muuten pärjään irtosuppilolla (suoraan mukiin). Murukahvi ei ole mielestäni hyvää.
Vierailija kirjoitti:
En oikein ymmärrä tätä pienten kahvinkeittimien metsästystä. Jos keittiössä ei ole tilaa edes tavalliselle keittimelle, niin ehkä ongelma ei ole kahvinkeittimessä vaan tavaran määrässä.
Mulla on ainakin tosi vähän tasotilaa ja pistorasioita keittiössä. Mikro vie suurimman tilan. Vanha 60-luvun vuokrakerrostalo.
Ei ole mulla mutteri- eikä mitää pressopannuakaan, mutta ei se puhdistus onnistu vain huuhtaisemalla (joka on kyllä aika tavalla käytössä keittimellä keittäjilläkin). Kahvi on rasvaista. Viikkoja kun vaan huuhtaisupesee niin yök.
Tarmo kävi parturissa. Siitä tuli siilipää.
Kiitämme propagandastasi, suuri ap!
Siis anonyymien kommenttien perusteella sinä tunnet ja tiedät kommentoijien psyykkeen?
Seuraavaksi sä kai sanot, että lehmät lentää.
Jos tämä on humoristista, olen selvästi jäänyt jostain paitsi.