Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kiinalainen vaikutusvalta

Vierailija
15.12.2025 |

Olihan tuo käytös aika tökeröä. Puhumatta, siitä kuinka typerää, siltä kaverilta oli mennä julkaisemaan kyseinen kuva.

 

Miss Suomi on jonkinlainen edustustehtävä, joka tavallaan edellyttää sen mukaista elämää vuoden ajan. Eipä kai nykyään enää voi kauheasti odottaa nuorilta aikuisilta. Edellisen pääministerin aikana tämä tuli jo harvinaisen selväksi.

 

Joka tapauksessa tämä juttu kasvanut turhan paljon.

 

Lisäksi tässä on unohtunut mielestäni aika oleellinen asia eli se kiinalainen valetoimittaja. Lehdistöllä on asemansa, joka antaa tiettyjä oikeuksia ja vapauksia. Tämä kiinalainen marssi lehdistötilaisuuteen huijaamalla. Valehteli vielä edustavnsa yhtä Suomen isoimmista medioista. Kiinalaisen taustat olivat vähintäänkin hämärät. Sitten tämä otti vielä ison ja no oudon roolin tilaisuudessa laittamalla missin pyytelemään anteeksi kiinaksi.

 

Eikö tästä pitäisi seurata jonkinlainen reaktio joltain taholta? En tiedä täytyykö tuossa minkään rikoksen tunnusmerkit, mutta jotain. Helsingin Sanomat voisivat tehdä omat vaatimuksensa. Pitäisikö miettiä millä perusteella tämä ihminen ylipäätään on Suomessa?

 

Ei voi olla oikein, jos jokin muu valtio yrittää vaikuttaa toimintaan Suomessa, vieläpä näin suhteellisen avoimesti.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

?

Vierailija
2/3 |
15.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko ihan ok?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
15.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet menossa perse edellä puuhun.

Olisit rehellinen ja pistäisit suusi kiinni, ettet lietsoisi vielä lisää vahinkoa Suomen suhteisiin ulkovaltioihin.

Silloin kun ulkovaltoja kritisoidaan niin tuo kritiikki pitää lähteä puhtaalta pöydältä. Ei että maalitolppia ollaan siirtämässä sinne kritisoidun maan suuntaan, kun maalin nykyinen sijainti ei kelpaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi neljä