Kuinka monessa tuotteessa hinta on sama, mutta tuotetta on pienennetty?
Esim. Eskimo-puikoista huomasin viimeksi, että puikon koko on pienentynyt, mutta pakettihinta on sama. Luodaan mielikuva ettei hinta nouse, kun pienennetäänkim tuotetta. Ärsyttää tämä jatkuva ihmisten harhauttaminen. Missä muissa tuotteissa olette huomanneet samaa asiaa hyödynnettävän?
Kommentit (47)
Mövenpickin jäätelö kutistui pari vuotta sitten 0,9 litrasta 0,5 litraan, mutta hinta pysyi ennallaan. Ilmeisesti kuluttajat huomasivat tämän, koska ko. jäätelöä ei ole näkynyt nyt pariin vuoteen.
Aina jos on vaihtoehto niin ostan se entisen kokoisen ja jätän nämä hyllylle vanhenemaan.
Vierailija kirjoitti:
Lidlin WC-paperi, pakkaus pieneni ja hinta laski, muutamassa viikossa hinta pomppasi lähes entiselle tasolle.
Kaksi rullaa vaan puuttuu.
Totta, tämä ärsytti myös. Ensinnäkin että se entinen pakettikoko oli sopiva ja menivät pienentämään, ja sitten se hintakin sitten muuttui. Ap
Onko ihmiset oikeasti hölmöjä? Aina pitäisi seura e/kg hintaa eikä itse tuotteen hintaa.
Neljässäkymmenessäkahdeksassa tuotteessa!
Kissan raksupussi on pienentynyt niin, että sen huomaa selkeästi.
Huijarit! Taidanpa soitella eräisiin paikkoihin.
Olen huomannut, mutta pakkauksessa oleva tuote on kerrottu oikein.
Kuinka kauan tätä on oikein jatkunut?
Fazerhan jo vuosi-pari sitten pienensi kääresuklaakonvehtirasioita ja nosti hintaa. "Kuluttajien toive" 😂
Ainakin Lidlissä "400" g:n jauhelihapakkaus 350 g. Hinta näyttää halvemmalta kuin muualla, kilohintaa en ole vertaillut.
Esim Lidlissä se kaikista parhain vessapaperi, pinkki floralys (?) vaihtoi pakettiaan niin, että siitä otettiin kaksi rullaa vai peräti neljä rullaa pois. Hinta taisi olla ennen 3,30 ja nykyään 6 rullaa 3,09. Haluisin tietää jonkun KUNNOLLISEN selityksen miksi tällaista tehdään. Tulee ihan kusetettu olo.
Lidlin kananmunien hinta on edelleen 1.45€, mutta munia on kymmenen sijaan kuusi.
Keskiolut laimenee jatkuvasti. Huomattu monessa eri kaupassa.
Fazerin kaikki tuotteet, viimeksi Kismet! Oli lituska. En osta enää Fazerin keksejä enkä suklaata.
Lidlin suklaa on herkullista.
Vierailija kirjoitti:
Fazerin kaikki tuotteet, viimeksi Kismet! Oli lituska. En osta enää Fazerin keksejä enkä suklaata.
Lidlin suklaa on herkullista.
Litteä JA lyhyt 🤬
Wc-psperin rulla suurentunut mut paperia vähemmän. Ennen oli haastavaa saada rulla telineeseen mutta nyt sujahtaa ihan heittämällä
Eli kaksoishuijaus kun tosiaan rullienkin määrää vähennetty.
Vierailija kirjoitti:
Nykyään jos tarvii ruuan tekoon litran maitoa tarvii ostaa kaksi purkkia
Ei tarvitse.
Kyseessä on shrinklaatio.