Minkä kokoinen on liian iso jalka? (naisella)
Kommentit (161)
Enpä ole koskaan ajatellut. Varmaan 40 ja siitä isompi. Kun samaa avioliittoa elelee vuodesta toiseen, niin eipä ole muiden naisten jalka-asiat mielessä käyneet :D
Mä näytän kyllä Aku Ankalta näin 162-senttisenä, kera pitkän ja kapean 38/39-jalan. Tuskin 36 näyttäis liian pieneltä, olis edes 37... :( mutta onhan noita isompiakin ongelmia,
Eipä sille mitään ole tehtävissä, joten en käyttäisi "liian" iso -termiä.
Olen ajatellut, että 36 tai pienempi on pieni jalka. 37-39 on keskikokoinen. 40-42 on iso jalka, 43 ja yli on sit jo todella iso.
no 40 :D jäätävät räpylät, siitä isommista en puhukkaan:D t.36
Mitä suosittelette isojalkaisten naisten tekevän tälle ongelmalle? Pysyvän sisällä kotona, ettei pienijalkaiset ja normaali nälkäiset saa traumoja? Vai moottorisahalla varpaat poikki?
Läskin voi laihduttaa, mutta valitettavasti pituutta ja jalan kokoa on vaikea muuttaa. Samoin näyttää olevan joillakin ihmisillä vaikea tuosta tyhmyydestä päästä irti.
Kertokaapa vielä mitä teette, jos tyttären ne kasvaisi 180 senttiseksi ja 43nron jalkaiseksi? Lähettäisitte varmaan lastenkotiin? Vai alkaisitte ajoissa sitomaan jalat, kuten kiinalaiset ennen tekivät?
Tosi hyvä ettette tuomitsijat asu USAssa, kun Obaman vaimon kengän numero on noin 43. Ei olisi pitänyt Obaman päästä pressaksi, johan sen vaimon kanooteille nauraa koko maailma.
Ja kyllä, omat jalat ovat kokoa 43 ja se antaa syyn lennellä jatkuvasti ulkomaille shoppailemaan ihania kenkiä, koska eihän täältä Suomesta oikein mitään saa, kun asenne on isojalkaisia kohtaan mikä on.
Jaa, nytpä korjasi padini omia aikojaan normaali jalkaiset nälkäisiksi. No pointtini tuli kai selväksi.
^^Eiköhän lähes jokaisella ole pieniä "vikoja" ulkonäössä ja ne pitää vain hyväksyä ja koittaa keskittyä muuhun. Esim. minä normaalikokoinen mutta huonoihoinen. Koittaisin kannustaa tytärtäni löytämään parhaat puolet itsessään ja omat kiinnostuksen kohteensa ja tyylinsä, eiköhän ne pikkuviat siinä jäisi taka-alalle.
Minäkään en pitkänä ja isojalkaisena ymmärrä tätä "liian isojalkaisuutta". Jos mieheni ja minä olemme kaikilta osin saman mittaisia (sama pituus jopa pikkurilleissä), miksi minulla on liian iso jalka, mutta ei miehelläni? Selitykset tervetulleita, mutta "naisen sirous kärsii" ei vakuuta. Vai pitääkö tyttälasten, etenkin pitkien, jalat alkaa sitoa kuin Kiinassa muinoin O_o
[quote author="Vierailija" time="15.05.2015 klo 00:23"]Mitä suosittelette isojalkaisten naisten tekevän tälle ongelmalle? Pysyvän sisällä kotona, ettei pienijalkaiset ja normaali nälkäiset saa traumoja? Vai moottorisahalla varpaat poikki?
Läskin voi laihduttaa, mutta valitettavasti pituutta ja jalan kokoa on vaikea muuttaa. Samoin näyttää olevan joillakin ihmisillä vaikea tuosta tyhmyydestä päästä irti.
Kertokaapa vielä mitä teette, jos tyttären ne kasvaisi 180 senttiseksi ja 43nron jalkaiseksi? Lähettäisitte varmaan lastenkotiin? Vai alkaisitte ajoissa sitomaan jalat, kuten kiinalaiset ennen tekivät?
Tosi hyvä ettette tuomitsijat asu USAssa, kun Obaman vaimon kengän numero on noin 43. Ei olisi pitänyt Obaman päästä pressaksi, johan sen vaimon kanooteille nauraa koko maailma.
Ja kyllä, omat jalat ovat kokoa 43 ja se antaa syyn lennellä jatkuvasti ulkomaille shoppailemaan ihania kenkiä, koska eihän täältä Suomesta oikein mitään saa, kun asenne on isojalkaisia kohtaan mikä on.
[/quote]
otitko ketjun vähän ittees? se vaan on totuu että pienet jalat on naiselliset ja kaikki kengät näyttää pieninä kokoina paremmilta.
Paris Hiltonin koko näyttää olevan 44,5 - 46. Mut eipä tuo nyt hirmuinen tankki ole.
Mua ärsyttää olla pienijalkainen. Olen noin 170 senttiä pitkä ja hiukan pyöreä. Kengän koko vaihtelee mallista riippuen 35-37. Ensinnäkin jalkojeni koosta ja niiden suhteesta muuhun kroppaan heitetään aina vitsiä ja kenkieni kokoa naureskellaan kavereiden ja tuttavien eteisessä. Vaikka se on pelkkää hyväntahtoista vitsiä, alkaa se 25 vuoden jälkeen ottaa pattiin. Vähemmän juhlivana en voi lainata ystäviltä korkokenkiä, kaikki sukat valuvat jaloista, jos löydän kivat kengät, ei ole mallista kokoa 35 (varsinkin tavalliset kangaskengät ovat näitä). Jalkani ovat muutenkin vähän erikoisemman näköiset korkeine jalkaholvineen ja ylöspäin taittuvien varpaiden kanssa. Jos saisin kokoa 39 tavalliset sirot jalat, olisin tyytyväinen.
Olen 160 ja jalka on 39 ja näytän ihan normaalilta. Ei mitenkään iso jalka?!?
Siis kuka edes kiinnittää huomiota toisten jalkojen kokoon esimerkiksi kadulla kävellessään? Eikö se ole ihan sama onko naisella 35 vai 43 koon jalka, niillähän vain liikutaan.
Mun tyttöystävä on yhtä pitkä kuin minä(175cm). Hänen jalka on kokoa 40 ja kädetkin kookkaat. Mun jalka on taas mieheksi pieni(41) ja kätenikin vain hivenen suuremmat kuin tyttöystävällä.
Mulla on monia kriteereitä kumppanilleni mutta jalan koko ei ole yksi niistä :)
Naisten kenkien koot loppuvat kokoon 41. Kaikki siitä isommat koot ovat siis liian isoja.
Oma mielipiteeni on, että yli 40. Itsellä 37.
En ymmärrä tätä keskustelua ja näitä kommentteja. Ihmisen jalankoko on yleensä sopusuhteessa pituuteen. Ei voi olla "liian isoa kenkäkokoa" niinku ei voi olla "liian pitkää ihmistäkään". Kaikki nää kiusaamiset on vaan kiinni huonosta itseluottamuksesta.
T. 174cm ja 37-jalka (Jos saisin valita olisin 180cm ja ~40-jalka)
Ihan sama minkä kokoinen nainen on, mutta jos jalka on yli 42,on se naiselle liian iso jalka. Sirous häviää. Vähän freekin näköistä.