Mitä vittua, Visa Electron ja tilinylitys!!!?
mulle myytiin kortti jolla ei voi ylittää tiliä (joo on taipumusta) ja olen luottanut siihen. Nyt sitten on mennyt 2! tili yli tän vuoden puolella!!! Soitin pankkiin ja on kuulemma mun vika!
Voi hemmetti.
Kommentit (37)
Joo kyllä Electroninkin tili voi mennä miinukselle muutenkin kuin palvelumaksujen takia. Itellä mennyt tasan kerran, kun oli todella nihkeästi rahaa tilillä ja sitten oli kaupassa ollut tilanne, jossa katevarausjärjestelmä ei ollut toiminut ja oli käytetty varajärjestelmää, jotta ostos onnistuu. Näin katevarausta ei tehdä heti, vaan siinä taisi mennä se pari pankkipäivää. Kyllä ketutti, mutta kai se on oma vika, kun on tili kuivilla :) Ja tosiaan ei mitään halpaa lystiä nuo ylityksestä tulevat kulut, joten kannattaa olla tarkkana!
Maksupäätteet ei välttämättä aina tee katevarmennusta (yleensä kait pitäisi) joten tilin ylitys on mahdollista myös electronilla.
2 euroa, 2 tuhatta? Jos euroa niin se on sitten joku korttimaksu, sopimuksessa sanotaan että vastaat siitä että siihen on tilillä rahoja.
Oho. Mul mennyt tasan kerran tili miinukselle ja sekin vain pankin virheen vuoksi.
^ kaksi kertaa.
Joo, pitää olla tilillä rahulia, mutta minkäs teet, jos luotat pankin antamiin tietoihin käyttövarasta :(
Mullakin meni uutena vuotena, kun oli OPn pankissa jotain häikkää. -1.96 näytti tili. Selvittelin ja syy oli juuri tuo mitä 2. edelö kertoo. Kuulemma äkkiä baan sen verran rahaa tilille ettei näytä miinusta, niin ei tuu ongelmia.
Todella outoa. Sehän tuossa Electronissa juuri onkin että sillä ei voi ostaa ellei masiina saa yhteyttä pankkiin.
Minulla myös, nordea visa electron. Meni useita 23-27.12 tehtyjä ostoja vasta 29.12, ei mitään katevarauksia näkynyt vielä kun 28.12 tiliä kävin katsomassa ennen kaupoille lähtöä, enkä kaikkea muistanutkaan.. No ylittyi onneksi vain muutamalla eurolla. Sitten 9.1 oli taas tili kymmeniä euroja miinuksella kun oli se s-ryhmän tuplaveloitus käynyt minunkin tililläni. Sillekään ei ollut edes katevarausta vielä 7.1 (ostokset tehty 2.1 tai 3.1) kun verkkopankissa kävin, vasta 8.1 ja 9.1 veloitettiin yhtäkkiä. Ihmettelen kyllä suuresti kun ei aiemmin ole ikinä edes pyhät tai muut sotkeneet noita ja katevaraukset on yleensä aina näkyneet heti. Kassajärjestelmähän on yhteydessä nettiin ja tarkistaa visa electronin joka kerta ostoksia tehdessä joten siltäkin kannalta hyvin erikoista tämä sekoilu ettei edes katevarauksissa näy. (Tuolle tuplaveloitukselle oli kyllä ihan järki selitys eikä se johtunut pankista, rahatkin sain onneksi takaisin).
Tili voi mennä miinukselle myös pankin palvelumaksujen (esim. verkkopankkitunnukset, katteeton e-lasku) takia, jos tilillä ei ole ollut tarpeeksi rahaa.
Vai 7.1 ja 8.1 veloitettiin nuo tuplat mutta ei niin merkitystä, pointtina on että on ollut kyllä noissa visa electron ostoissa häikkää itse kullakin. Oma moka toki sinänsä että pitäisi itse pysyä kärryillä noista ostoista ja paljonko on rahaa tilillä, mutta me ostellaan niin usein kaikkea (perheellisiä + pyhät ym kaikki ollut tässä) että siksi käyn sitä pankkia katsomassa etten pysy kärryillä..
[quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 21:56"]
2 euroa, 2 tuhatta? Jos euroa niin se on sitten joku korttimaksu, sopimuksessa sanotaan että vastaat siitä että siihen on tilillä rahoja.
[/quote]
korttimaksulla tarkoitin juuri tuollaista tilinhoitomaksua
Electron voi mennä miinukselle myös kaupan oman virheen vuoksi. Minulta meni kerran eläinlääkärillä sama maksu kahteen kertaan katevaraukseen. Toinen maksu meni sitten tililtä ja toinen jäi sinne katevarauksiin, jonka takia tili näytti miinusta.
mun veli sai 17vnä (ei mitään käyttömaksuja) jo electornin 15snt miinukselle, jännä kun aina mainostettu ettei se voi mennä
Tili menee yleensä Electronilla miinuksella pankin maksujen takia. Ts. jos tili on nollilla ja pankki laskuttaa palvelumaksunsa, menee tili miinukselle. Mulla on kerran Alkossa jäänyt katevaraus tekemättä, ilmestyi kortille vasta parin päivän päästä (kuten Debit-kortilla).
Mulla debit-kortti miinuksella joka kk ennen tilipäivää. Nyt -88€, onneksi huominen on pian.
Kun on yhteinen tili toisen kanssa niin ei voi aina tietää mitä ostoja tehty eli itsekin kaipaan sitä aikaa kun electron ostoihin pystyi luottamaan, meni saman tien tililtä.
Käteisellä vaan pitäisi pelata niin ei menisi yli varojen.
Mulla on mennyt Electron -5e koska kävin niin ahkerasti automaatilla kattomassa jos työharjottelun korvausrahat ois tulleet. Olin siis alaikäinen, eikä siksi pankkitunnuksia :D
[quote author="Vierailija" time="14.01.2015 klo 22:11"]
Tili voi mennä miinukselle myös pankin palvelumaksujen (esim. verkkopankkitunnukset, katteeton e-lasku) takia, jos tilillä ei ole ollut tarpeeksi rahaa.
[/quote]
Minulla mon mennyt muutaman kerran palvelumaksujen takia miinukselle. Mutta en ymmärrä, miksi se on jotenkin iso juttu?
Mulla on mennyt tili joskus miinukselle Electron- kortilla palvelumaksujen takia. Nyt mulla on debit/visa- yhdistelmä ja saa olla todella tarkkana. Eräs kirpputoriostoskin oli veloitettu tililtä vasta kaksi viikkoa kirpparikäynnin jälkeen.
Ap vielä kaivoi tän ketjn esiin. Eli selittivät pankissa, että katevaraukset oli vanhentuneet, joten raha oli käytössä vaikka oikeasti veloitukset ei olleet menneet. Yli 50€ oli ylitystä. No onneksi äiti tuli apuun ennen kuin meni ylitysmaksu :(