Miesten seksuaalisuuden mitätöiminen
Aika ärsyttävä ilmiö, mikä on tullut huomattua.
Silloin kun on kyse sellaisista miehistä, jotka on jo ennestään kelpuutettu suhteeseen ja joiden kanssa puuhastellaan, niin naiset valittavat siitä, että nuo miehet haluavat vain seksiä ja muut asiat jäävät pimentoon. Siis silloin, kun näin on. Tietenkään kaikki naiset eivät valita tuota, vaan osa on tyytyväisiä täysin seksipohjaiseen suhteeseen tai saa suhteelta niitä muita tarvitsemiaan asioita.
Mutta jos oikeasti yksinäinen mies, joka ei saa huomiota mistään, valittaa parisuhteen ja kaiken siihen kuuluvan puutetta, niin mikä on vastaus? Vastaus on edelleen se, että tämä mies haluaa vain seksiä; asia päätetään miehen puolesta.
Tuolla asioiden palauttamisella seksiin on tarkoitus nolata mies hiljaiseksi ja sitä harrastavat niin naiset kuin limasuiset miehetkin. Selvänä osoituksena tästä on se, että se oletettu seksinkaipuu pyritään vielä kuvailemaan mahdollisimman vulgaarilla tavalla negatiivisten assosiaatioiden ja häpeän herättämiseksi. Esim.jos mies sanoo, että on paha olla ja olisi ihanaa, kun voisi käpertyä oman rakkaan viereen, niin limasuumies tai 'alempitasoisuuden' haistava nainen on kohta sanomassa jotain tyyliin "hahhaa, taitaapa jäbä vaan mankua vitunreiälle!" tai jotakin yhtä mielekästä.
Limasuumiesten evolutiivinen motiivi on ehkä vähentää kilpailua laskemalla toisten miesten arvoa tai muu yleinen vittumaisuus. Naisten kohdalla taas kyse voi olla siitä, että osa naisista ottaa miehen yksinäisyyden ja erinäiset puutetilat ikään kuin hyökkäyksenä itseään vastaan, vaikka mitään syyllistämistä ei olisi tapahtunut niin sukupuolta kuin yksilöäkään kohtaan. Tätä saattaa sitten seurata joku pitkäkin, vaikkakin loogisesti kestämätön rationalisointisepustus, jonka tarkoituksena on jotenkin rivien välistä väittää miestä muutoin mielenterveyshäiriöiseksi, epäviisaaksi tai yrittää muuten vain redusoida miehen tarpeet seksiin, joka on sitten paha juttu, vaikka nainen todennäköisesti hyvin tietää, että hänen oma miehensä lähtisi nopeasti kävelemään, jos jäisi ilman seksiä. Sen lisäksi että sama nainen voisi jossakin muussa yhteydessä kehua omaa seksielämäänsä ja jopa kertoa sen olevan parisuhdetta yhdessä pitävä liima. Syynä tähän suhtautumiseroon on ilmeisesti se, että tarvitseva ja kovaosainen mies tuntuu vaistojen viestien mukaan huonolta investoinnilta, kun taas toisten naisten kelpuuttama mies vetoaa näihin vaistoihin. Tätä ei sitten tietenkään myönnetä, vaan pistetään rationalisointihamsteri pyörään.