Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paksusuolen- ja vatsalaukun tähystys 1-vuotiaalle?

Vierailija
14.10.2013 |

Onko kenelläkään kokemusta? Tai edes alle kouluikäiselle lapselle. Ollaan pojan kanssa menossa, tähystysten lisäksi mitataan ruokatorven ph-arvo.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin tehdään tyhjennys. Juodaan semmoista litkua, mutta lapselle se laitetaan nenämahaletkulla (ei kivaa..) Itse operaatio sitten nukutuksessa.

Vierailija
2/3 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap palasi hieman jälkijunassa. Palsta toimi aloituksen kirjoittamana iltana huonosti, niin vassta nyt löysin vastauksesi. Kiitos, todella kattava.

 

Me itse asiassa ollaan jo osastolla odottamassa tähystyksiä. Tyhjennys tehtiin lapsen iän vuoksi nenämahaletkulla ja kun ei meinannut onnistua, lisänä käytettiin rektaaliruiskua kaksi kertaa. Aamulla ilmeisesti vielä huuhtelu edessä.. reipas on lapsi ollut, mutta rankka päivä tämä on ollut meille molemmille. Mekään ei muuten päästä aamulla ekana eli odotusta on tiedossa.

 

Nyt alettava nukkumaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
15.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän hiukan alle 2v on tähystetty kerran alakautta, kerran yläkautta ja kerran molemmista päistä samalla kertaa.

 

Silloin, kun tähystetään alakautta on suolta tyhjennettävä. Tyhjennysohjeet riippuu siitä mitä etsitään (ja vähän tähystettävästä lääkäristäkin). Meillä eka kerralla piti syöd viimeiset kaksi päivää vain sosemaista kasvisruokaa ja ei täysjyväviljoja. Sitten edellisenä iltana sairaalassa peräruiske ja tähystysaamuna n.2h ennen tähystystä toinen peräruiske.

 

Toisella kerralla tehtiin täystyhjennys eli sai n.1vkr ennen tähystystä ½dl movigrep nimistä lääkettä ja sen jälkeen piti juoda runsaasti (juoda sai kaikkea mikä maistui, myös maitoa) ja vielä illalla toinen annos movigreppiä. Annoin maidon suosiolla tuttipullosta, vaikka kotona sitä ei enää käytetäkkään, jotta joi riittävästi. Jos ei olisi suotunut juomaan niin sitten nenämahaletku. Illalla ennen nukkumaan menoa peräruiske ja aamulla ennen toimenpidettä toinen. Illalla laitettiin kanyyli ja nestetiputus, jotta ei tulisi huono olo vähistä syömisisistä. Tyhjennyslääke pisti suolen toimimaan eli ripulia tuli tosi monta vaipallista, ensin kiinteämpää, lopussa vaippaan imeytyvää vesiripulia. Lapsi oli yllättävän tyytyväinen koko ajan eli lääke ei ilmeisesti aiheuttanut kipua ja jatkuva juominen piti nälän poissa.

 

Movigrepille vaihtoehtoinen menetelmä on tuo nenämahaletkulla tyhjentäminen. Eli sairaalaan tultaessa lapselle laitetaan nenämahaletku ja kanyyli. Kanyylista tiputetaan sokeriliuosta, joka huolehtii ravitsemuksen ja nenämahaletkuun laitetaan jotain tyhjennysliuosta tasaisena virtana. Lopputulos on sama kuin movigrepillä + juomana vain kirkkaina nesteitä (eli ei maitoa tai hedelmälihallisia mehuja) eli totaalinen tyhjeneminen. Toimenpiteenä laspelle paljon ikävämpi, joten pyydä movigreppiä, jos yhtään valinnanvaraa.

 

Aamulla ennen toimenpidettä ei saanut juoda mitään anestesian vuoksi. Anestesiaan pääsyn odotus oli kaikkein tympein vaihe. Viimeisellä kerralla meni kaikkein helpoiten, kun tippa piti olon ilmeisesti kohtuullisena. Ilman tippaa ollessa lapsi oli selvästi levoton ja nälkäinen. Kuulemma sairaalassa yritetään, että pienet pääsisi ensimmäisksi, jotta odotus jäisi mahdollisimman lyhyeksi, mutta meillä tämä ei ole toteutunut millään kerralla, vaan aina on listalla 3-4 eli aikaisintaan 10maissa toimenpide.

 

Meillä sain olla mukana nukutuksessa eli lapsi vietiin toimenpidehuoneesen, jossa anetesialääkäri nukutti kahdella eka kerralla maskilla (eli lapsi oli minun sylissä ja hänen kasvoille laitettiin maski, josta pahan hajuista kaasua). Lapsi vastusti maskia, mutta nukahti alle 10:ssä sekunnissa. Viimeisellä kerralla nukutettiin kanyyliin eli lapsi syliin ja anestesialääkäri laittoi nukutusainetta kanyyliin. Aine ilmeisesti kirveli vähän, kun lapsi kirahti laitettaessa, mutta nukahti muutamssa sekunnissa. 

 

Nukahtamisen jälkeen minua pyydettiin poistumaan ripeästi. Kuuelmma tämän jälkeen lapselle laitetaan kanyyli, jos se puuttuu. Vähän anestesia lääkäristä riippuen, joko laitetaan hengitysputki tai varmistetaan hengitystä vain maskilla. Anestesia on koko ajan ns. humautus eli hyvin kevyt. Sen jälkeen on itse tähystys. Yläkautta tähystys on tosi nopea, alle 10min. Alakautta tähystys kestää vähän kauemmin, ehkä noin vartin.

 

Toimenpiteen jälkeen anestesia lopetetaan ja lapsi siirtyy heräämöön. Paikasta riippuen vanhempi pääsee heräämöön tai sitten ei. Meillä ei päässyt. Meillä lapsi oli ollut molempien paksusuolen tähystysten jälkeen kipeän oloinen heräämössä ja saanut siellä vahvaa kipuläkettä (toimepiteessä suoleen pumpataan ilmaa, joka aiheuttaa mahanpuruja). Lapsi palaa takaisin osastolle, kun on herännyt. Meillä meni 1,5-3h toimenpiteen alkamisesta. Siellä lapsi saa ensin juotavaa ja jos se ei tee ongelmaa niin sitten saa syödä vapaasti. Tiputus lopetetaan, kun on juonut ja kanyyli poistetaan ennen kotiin lähtöä. Kotiin pääsee 4-6 toimenpiteen loppumisesta, jos on syönyt ja pissannut. Tähystänyt lääkäri on käynyt joka kerta osastolla kertomassa ensivaikutelmat ja lopullinen tulos on tullut puhelimitse tai kirjeitse n.3vk toimenpiteen jälkeen, kun koepaloista on tullut lausunnot.

 

Ilmeiseti kaikkialla toimenpide menee suurinpiirein näin, mutta yksityiskohdat vaihtelee vähän sairaaloittain. Jos joku jäi kaivelemaan niin laita kysymyksiä tähän vietiketjuun. Yritän käydä katsomassa vielä tämän illan aikana, josko voisin olla enmmän avuksi kertomalla meidän kokemuksia. Jos haluat täsmätietoa, niin kannattaa mainita missä sairaalassa teillä toimenpide tehdään ja mitä ensisijaisesti tutkitaan/etsitään niin saman kokeneiden on helpompi kertoa ksityiskohtia.