Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Valkoinen talo kukkulalla

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

29.07.2020

Tapahtui tänään gigantissa..

Menin paikan päälle ja minulla oli jo tiedossa mitä halusin. Kun kysyin työntekijöiltä apua iMacin löytöön, alkoivat he tyrkyttää minulle pöytätietokoneita.
Miksi asiakasta ei kuunnella? Miksi pitää olla niin röyhkeä? Jäi tyhjät kädet reissulta, sillä en saanut puhuttua heitä ympäri.

193

Kommentit

879/1217 |
10.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyvätuloisten naisten sinkkumarkkinathan ovat erittäin hyvät, kun he voivat deittailla kaikenlaisia miehiä, niin rikkaita kuin köyhiäkin. Rikkaiden kanssa ovat samalla tasolla, keskituloisten kanssa riittävän samalla tasolla, ja köyhänkin miehen voi ottaa, kun keskiluokkaiseen elämään riittää kyllä se, että toisella osapuolella on hyvät tulot. Heillä on siis hyvät mahdollisuudet. Naisten pitää kuitenkin ymmärtää, että kovaa palkkaa takova uranainen ei ole miesten mielestä kuuminta hottia. Mies haluaa yleensä hellän ja huolehtivaisen naisen, joka voi tarvittaessa olla pullantuoksuinen kodinhengetär. Uranaisia ei yleensä mikään ruuanlaitto tai kakkavaippojen vaihto kiinnosta. Niinpä kovapalkkainen uranainen kiinnostaa vain, jos hän tekee heti selväksi, että haluaa lapsia ja perhettä. Yleisesti ottaen moni korkeastikoulutettu uranainen tuntuu jotenkin kylmältä ja etäiseltä. Heidän elämäntapansa sisältää kalliita matkoja kaukomaihin, ja kotona kaikki on sisustettu niin viimeisen päälle - ja niin valkoiseksi - ettei siellä olisi mitään tilaa miehen öljyisille työvaatteille tai tietokonepöydälle. Tai yhtään millekään. On vaikea sanoa, miksi niin moni korkeastikoulutettu nainen luo vaikutelman, joka tekee heistä jotenkin tympeänoloisia. Se liittyy juuri siihen, että kaikki tuntuu olevan niin valmiiksi mietittyä ja kontrolloitua, ettei heidän kanssaan voi kuvitella olevan mitään spontaania iloa arjen pienistä jutuista. Kovapalkkaisen naisen kannattaa olla vähän boheemi ja harrastaa maanläheisiä juttuja. Tinderissä swaippaan aina välittömästi vasemmalle, jos kaikki kuvat on jossain kaukomailla otettuja.

Tämän tekstin olisin voinut itsekin kirjoittaa. Aika monesti nämä uraa hakevat naiset ovat kovin kaavoihinsa kangistuneita naisia joille asiat esim. kotona tarvitsee olla tietyllä tavalla ja heitä tuntuu häiritsevän mitä oudoimmat jutut. Sitten oli mies tai nainen, niin paljon tuntuu nykyihmisellä olevan mielestäni sitä tekemällä tehtyä kiirettä. Kovasti on eräskin tuntemani nainen halukas olemaan akateeminen ja korkeasti koulutettu, mutta niin vaan hänkin jumittaa jossain tehdas töissä ja on olevinaan tavallisena tuotannontyöntekijänä niin kiireinen ettei mitään kerkee. Tuskin ne 6-14.00 työt häntä kiireisenä pitää yö myöhään. Haluaa vaan olla parempaa väkeä kun onkaan ja laukun ja vaatteiden merkeillä tuntuu olevan kovinkin väliä. Kuitenkin hänestä paistaa se tavallinen maitoa juova juntti, joka ei osaa peittää kuitenkaan sitä puolta itsestään. On kuitenkin olevinaan niin akateeminen niin akateeminen.

842/1217 |
09.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä sen miehen pitäisi olla koulutettu? Koulutetut ihmiset vasta pahveja woke kulttuurin harrastajia on. Naiset aina vinkuu ettei ole miehiä tarjolla ja silti aina jotain ihme kriteereitä on mikä helvetin väliä sillä miehen ammatilla on?

2923/5204 |
06.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laura-Maarit, Rauman seudulta kotoisin ja Varsinais-Suomessa asuva. Hän on kaunis kun kesäinen yöttömän yön maisema ja pakkaspäivän hankimaisema. Hymy ja mielipuolinen nauru. Se on kauneinta mitä minä olen nähnyt. 👍😘

1180/1630 |
11.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Polkujuoksu, ennen oli maastojuoksu. Ala-asteellakkin trendikkäästi jouduttii/saatiin "polkujuosta" ns.välituntilenkki monta kertaa päivässä.

Niin tai juoksu vaan tai lenkkeily. Harva peruskuntoilija radalla juoksee, toki sitäkin.

542/621 |
09.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Olen 40-vuotias ja olen tajunnut, että vaikka oman sukupolveni pitäisi tällä hetkellä olla tiukasti vallan kahvassa, me emme koskaan oikeasti kasvaneet aikuisiksi. Valtaa käyttävät joko täysin seniili vanhempiemme sukupolvi tai naiivi, mistään mitään tietämätön nuorempi sukupolvi, mutta me olemme täydellisesti kadottaneet viestikapulan.

Tämä on meidän vikamme. Huoneessa (maailmassa) ei ole tällä hetkellä yhtään aikuista pitämässä kuria ja puhumassa järkeä. Koska meidän pitäisi olla ne aikuiset.

Todella hyvä kommentti. Olen yllättynyt kuinka lapsellisia vielä moni 30-35 vuotias vielä on, ehkä sitä odottaisi 20-25 vuotiailta, mutta ei enää noinkaan vanhoilta. Tärkeää tuntuu olevan muoti, hienot vehkeet ja varusteet ja ehkä jopa se kuka menestyy temppareissa ja muissa huuhaa ohjelmissa ja esimerkit elämäänkin näyttää tulevan sieltä maailmasta, niin ei ihme mihin maailma on menossa ja tarvitsee edes puhua hybersodasta ja sen vaaroista. Siis asioita jotka ainakin minulle ja minun sukupolvelle aika monelle on itsestään selvyyksiä. Siis minulle on ilmiselvää mihin tietoon voi luottaa ja mihin ei ja uskoisin että minulta löytyy se medialukutaito ja hämmästelen monesti millaisia uutisia ihmiset tuntuvan päästävän läpi ajatuksissaan ja ovat hakoteillä.

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.