Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Käyttäjä36117

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

31.12.2014

Millaista on asua Kouvolassa?

ja lahiympäristö, Voikkaa, Kuusankoski, Koria mitä niitä nyt onkaan.

 

Asunnot suomen halvimpia ainakin eilisistä uutisista päätellen. 

Millainen on kouvolalainen henkinen ilmapiiri?

29
26.08.2007

Naapurikyttääjät no niin kertokaahan nyt miksi kyttäätte???

Muutimme jokin aikaa sitten pienkerrostaloon, jossa asuu paljon lapsiperheitä.



Mielestäni kaikki asukkaat ovat olleet ihan ystävällisiä, ja esim. tervehtivät aina tavatessa kohteliaasti kuten hyviin tapoihin kuuluu jne.



Nyt kuulin yhdeltä naapurilta joka avautui minulle ihan yllättäen (olimme tehneet tuttavuutta jo jonkin aikaa), että talossa asuu paljon toisten kyttääjiä, ja että eräs naapurin rouvakin oli esim. arvostellut kaikenlaista minusta ja miehestäni. Naapuri arveli mm. että meillä on aviokriisi jne.



Ensireaktioni oli, että purskahdin nauruun, sillä en voinut millään uskoa näitä huhuja. Ajattelin että joskohan nyt on erehdytty henkilöstä. Mutta tämä tuttu vakuutti, että tämä asia pitää paikkaansa.



Hassua on että olemme mieheni kanssa todella onnellisia, ja vietetään ihan tavallista elämää. Kerran olemme riidelleen täälä asuessa kovaäänisesti, kun molemmat olimme väsyneitä lapsen yövalvonnan takia, ja olin itsekin tosi kärttyinen kun töissä oli stressaava ja vaativa työtilanne. Nähtävästi tästä yhdestä riidasta on sitten vedetty aika mittavat johtopäätökset.



Toinen asia on se, että itse en tykkää arvostella toisia ihmisiä, koska mielestäni emme voi tietää mitä taustoja toisten teoilla esim. on. Kaikki ihmiset eivät tätä ymmärrä, minusta on pahantahtoista juoruta ja arvostella muita ihmisiä. En ymmärrä sellaisia jotka saavat jotain ihme kicksejä toisten arvostelusta.



Olen vain ihmeissäni kaksinaamaisuudesta! Naapurin rouva, kun on aina ollut niin ystävällinen, ja sitten saan kuulla hänen " totuuksiaan" minusta ja miehestäni... En oikein jaksa edelleenkään uskoa niitä juttuja koska ne kuulostavat niin absurdeilta!



Nyt taidan laittaa jäähylle kaikki tutustumusjutut talon asukkaisiin ja vetäytyä siihen " suomalaiseen kerrostaloasumisen kuoreen" , elikkä rajoittaa sosiaalinen elämä minimiin talon asukkaiden kanssa.



Ahdisti jo kun tämä puolituttu tuli kertomaan näitä juttuja, en pidä toisten arvostelusta enkä siitä että juorutaan. Päätinkin pitää etäisyyttä myös tähän tuttuun, koska en halua sekaantua mihinkään juorurinkiin.

18

Kommentit

14/27 |
24.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki alueet, joilla saat naapuriksesi nokkansa toisten asioihin tunkevia kyllä sen asian on niin oltava, koska minä luulen niin-ihmisiä.

2141/2608 |
24.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joitakin vuosia sitten yritin myydä hyllykköä torilla. Laitoin ilmoitukseen kuvan, mitat ja tiedot.

Mulle sitten soitti yksi naisihminen, joka alkoi kysellä niitä ilmoituksessa jo olleita mittoja ja tietoja. Sitten se alkoi kysellä ihan ihme asioita, koska se olisi ollut sijoittamassa siihen hyllykköön jotain pesukonetta.

Ei sitten ostanut, kun joku mitta oli millin pielessä.

Omituinen tapaus.

568/935 |
23.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

vihreät painostavat verotuksella ihmisiä muuttamaan suurten kaupunkien lähiöihin. ei kukaan enää osta asuntoa suurten kaupunkien taajamien ulkopuolelta. vihreä verotus on tappanut kaikki työpaikat sieltä. viimeisimpinä ovat lähteneet paperitehtaat, eikä paljon muutakaan ole enää jäljellä.

Paperitehtaat lähtevät koska maailmassa on ylikapasiteettiä paperin valmistuksessa ja Paperin kysyntä on vähentynyt. Ylipäätään ei ole järkevää tuottaa tavaraa jossain helkkarin kuusessa, mistä markkina-alueelle on pitkä matka. Kilpailukyky määrittää pitkälti mitä kannattaa missäkin tehdä.

Tuo on kestämätöntä politiikkaa. Jos täällä ei tehdä mitään tuottavaa, on lopputulema se, että kaikki tarvittava pitää tuoda kalliilla rahdilla muualta, eikä meillä ole tuloja, joilla maksaa tuontia.

Mutta ilmeisesti Suomen kohtalona on muuttua matkailukohteeksi, jonka kansa elää kituuttaa jotenkuten rikkaiden turistien almuilla. Tosin korona vei tämänkin valttikortin mennessään ja tässä jaossa jäi käteen seiska-hai.

Kyllähän tätä maata johdetaan niin rautasella otteella, että hoh hoijaa. Taas lähti satoja työpaikkoja, kun paperitehdas lopettaa. Kun ei täällä mikään kannata ja toisekseen tästä ollaan puuhaamassa hiilineutraalia maata, niin eihän täällä voidakaan tehdä mitään.

Ja taas kerran keskustellaan työllisyystoimista ja työttömiltä leikkaamisesta ja unohdetaan kokonaan se juttu, että jotta ihmiset saataisiin töihin, pitäisi ensin olla niitä työpaikkoja. Työpaikoista on pulaa ja erityisesti palkanmaksajista.

Sitten jos lopetettaisi se tolkuton rahan lapioiminen ja jakaminen ympäri maailmaa, koko maailman sosiaalitoimistona toimiminen, niin jo sillä päästäisi pitkälle tässä Suomen talouden elvyttämisessä.

290/371 |
22.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ihan maanpäälliseltä viiden tähden helvetiltä.

Ei se oo sitten siisti sisätyökään mitään herkkua, vaikka joku kädet koko ajan paskassa oleva työn raskaan raataja voisi työhaalarit yllä niin luullakin. Oli työ mitä tahansa, niin aina siitä löytyy huonot ja helvetin huonot puolet.

141/142 |
22.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Melkuttaa siis sekoittaa kahvia kolistaen reunoja..

Juu. Siinä on sana, minkä olen kuullut jo pitkälle yli 30 vuotta sitten, lapsena. Joku sukulainen kertoi vitsin, missä taloon tulleelle papille tarjottiin kahvia. Kun pappi kysyi, että voisiko saada lusikan, niin vastukseksi möläytettiin vain, että melkuta mulkullas. ☺

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.