Millainen olotila sinulle tulee alkoholista ?
Kommentit (16)
Kamala. kuin olisin puukon iskun saanut
Erilaisia olotiloja, riippuu ihan siitä, mitä, miten paljon ja mihin tahtiin juo ja mitä tekee ja syö siinä ohessa. Voi tulla ihan kamala tai mukava olo, ja kaikkea siltä väliltä.
Paskattava ja oksettava, eritteitä erittävä
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 15:59"]Paskattava ja oksettava, eritteitä erittävä
[/quote]
:DDDDDDDD
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 15:59"]Paskattava ja oksettava, eritteitä erittävä
[/quote]
Alkoholistien elinikä on 6-18 vuotta keskimääräistä lyhyempi. :)
Alkoholilla on tärkeä osa monien eri sairauksien synnyssä, vaikka muillakin riskitekijöillä on usein sormensa vahvasti pelissä. Sydän- ja verisuonitaudeista tärkeimmät ovat ovat verenpainetauti, aivohalvaus, eräät sydämen rytmihäiriöt ja sydänlihasrappeuma (kardiomyopatia).
Säännöllinen runsas käyttö kohottaa verenpainetta. Herkkyys verenpaineen nousuun on yksilöllinen. Joillakin paine kasvaa jo muutaman lasillisen päivittäisestä käytöstä. Korkea verenpaine lisää aivohalvauksen vaaraa. Aivohalvaus voi seurata aivoverenvuodosta tai aivojen verisuonten tukkeumasta. Raju humala johtaa helposti krapulassa alkavaan ja hengenvaaralliseen sydämen rytmin häiriöön - eteisvärinään. Sydänlihas rappeutuu pitkällisen ja runsaan käytön seurauksena.
Alkoholi lisää vaaraa sairastua moniin tauteihin sitä enemmän mitä suurempi on kulutus. Alkoholin käyttö johtaa pahimmillaan alkoholimyrkytykseen, vieroitusoireisiin ja juoppohulluuteen. Alkoholihumala lisää vaaraa joutua tapaturmiin tai väkivallan uhriksi. Runsaan käytön seurauksena älykkyys, kätevyys ja lihasvoima heikkenevät. Kohtuullinen alkoholin käyttö voi vähentää sepelvaltimotaudin, sokeritaudin ja vanhuuden tylsistymisen vaaraa.
Helpottaa henkisesti jos on tuskaisia ajatuksia. En juo kännejä vaan saatan tehdä 2 3 4 paukkua
Rakastan alkoholia. Minulle tulee siitä sellainen olo, kuin kaikki minussa ja maailmassa olisi yhtäkkiä kohdallaan. Kuin kaikella olisi syvempi merkitys, kuin kaikki olisi pyhää ja elävää. Jos on ollut mitään huolta tai ahdistusta, ne katoavat viimeistään 3. alkoholiannoksen kohdalla, ja tilalle tulee varmuus että kaikki järjestyy, ei huolta. Minusta tulee toisista kiinnostuneempi ja puheliaampi kuin yleensä, ja tunteellisempi. Erityisesti eläimiin saan aivan erityisen yhteyden humalassa, samoin toisten ihmisten murheisiin osaa suhtautua paljon empaattisemmin kuin selvin päin, jolloin minulla on taipumusta kärsimättömyyteen ja kylmyyteen. Isompi humala tekee euforian, jossa tuntuu että energiaa on loputtomasti, ja voin tanssia tuntikausia rajusti hyppien ja pomppien. Äänet, valot, liike, kaikki ärsykkeet täyttävät tietoisuuden ja sitä tuntee olevansa vahvasti elossa.
Kyllä minä uhraisin oikein mielelläni elinajastani aika montakin vuotta että saan nauttia taivaistani maan päällä eli känneistä.
maha paisuu turvottaa oksettaa, kamala myrkky