Kannattaako jättää vilja ja maitotuotteet?
Niin moni on sanonut, että parempi olo jätettyään nämä
Kommentit (8)
Vilja ja maitotuotteet aiheuttaa tulehduksia, turvottaa vatsaa ja limaisuutta
Olen jättänyt maitotuotteet pois, koska mulle tuli laktoosi-intoleranssi. Muuta eroa en ole huomnnut, kuin ettei pieretä enää (yllätys!)
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 00:34"]
Kokeile, silläpähän sen näet.
Itse en käytä lainkaan mitään maitotuotteita ja viljoistakin vain gluteenittomia viljoja, ihan vaan mahani vuoksi. Ero entiseen on valtaisa, eikä maha turvota ja kipuile enää niin hillittömästi kuin aiemmin.
[/quote]
Sama täällä. Olo on muutenkin energisempi, ihoni parempi eikä hammaskiveä ole niin paljon kuin ennen, mutta se saattaa johtua myös siitä, että syön muutenkin paljon terveellisemmin kuin ennen. Mutta tosiaan vatsan turvotuksen loppumisen laittaisin ehdottomasti maidottoman ja gluteenittoman ruokavalion "syyksi". Aluksi se oli hankalaa, kun piti miettiä syömiset kokonaan uudelleen, mutta en mistään hinnasta palaisi entiseen.
Kokeile. Mulle riittää pari tuntia pienempi määrä unta ja olen päivisin virkeä. Aamuisin paljon helpompi herätä. Ei turvota, ei pieretä jatkuvasti. Kokeilua takana vuosi, eikä kiinnosta palata vanhaan.
Mä oon ollut kerran ilman molempia puoli vuotta kokeilun vuoksi. Kokeilun aikana en tiedostanut mitään muutoksia. Vasta kun palasin vanhaan ruokavalioon, niin tuli kauhean "oireileva" olo, ja tajusin että tämmöstähän se oli ennen kokeilua, vaikka en muka muutoksia ollut huomannut.
Pieretti, vatsaa turvotti, väsytti ja kasvojen ihoon tuli epäpuhtauksia. Ei nyt enempää tule mieleen.
Nykyään syön viljoja ja maitotuotteita tosi vähän. Yleensä harvemmin kuin kerran viikossa, esim. silloin tällöin rahka tai raejuustoa ja joskus leivonnaisia tai pitsaa. Ja olo on nyt hyvä, oikeastaan "oireeton, eli ei niistä välttämättä tarvitse kokonaan luopua, varsinkaan jos eivät oikeasti aiheuta mitään selkeitä ongelmia.
Olen välillä kokeillut todella pitkiä aikoja tuollaista ruokavaliota, enkä havainnut mitään muutosta. Käytän nykyään molempia ajoittain enemmän ja ajoittain vähemmän. Oireita ei ole.
Kokeile ihmeessä! Mun kunto nousi huomattavasti. Ennen olin sohvaperuna, nykyään juoksen maratooneja. Väittelin myös tohtoriksi viime syksynä. Vielä seitsemän vuotta sitten en meinannut edes amiksen kampaajalinjalla jaksaa panostaa. Hampaani ovat säihkyvän valkoiset, laihduin 30 kiloa ja sääreni kasvoivat 10 cm pituutta!
Kokeile, silläpähän sen näet.
Itse en käytä lainkaan mitään maitotuotteita ja viljoistakin vain gluteenittomia viljoja, ihan vaan mahani vuoksi. Ero entiseen on valtaisa, eikä maha turvota ja kipuile enää niin hillittömästi kuin aiemmin.