Voiko 8v pestä 1v hampaat?
Kommentit (11)
Minusta taas tuo homma on oikein hyvä, jos 8v on vastuullinen ja tarpeeksi taitava käden taidoissa niin että varmasti onnistuu.
Isosisarukselle on iso asia ottaa noinkin tärkeä asia vastuulleen. Harjoitelkaa yhdessä tarpeeksi pitkään, keksikää vaikka laulu jolla muistetaan miten pitkään jokaista hammasta pitää harjata joka puoleleta.
Mahtava tapa lähentää sisarusten välejä, 8v on varmasti todella ylpeä, ja se 1v tottuu siihen että isosisarus on läsnä arkipäivän puuhissa eikä vaan kilpailija.
Aikuisen on kuitenkin syytä olla näköetäisyydellä.
[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 23:01"]Ei voi. 8-vuotias ei ole edes niin kehittynyt, että voisi hoitaa itsenäisesti omat hampaansa. Lapsi voi alkaa pesemään hampaansa itsenäisesti vasta sitten, kun kaunokirjoitus on hallinnassa.
[/quote]
Näin eli noin 11 v voi pestä itsenäsesti toki voi vielä tarkistaa.
T. Hammaslääkärin tytär
Meillä aikuiset ovat pesseet lasten hampaat noin 9-10 vuotiaiksi asti. 8v:n hampaat pesee isä joka ilta. Aamuisin pesee hampaat itse. Eli ei tosiaankaan ole lapsen homma pestä pikkusisaruksen hampaita.
[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 23:32"]
Meillä aikuiset ovat pesseet lasten hampaat noin 9-10 vuotiaiksi asti. 8v:n hampaat pesee isä joka ilta. Aamuisin pesee hampaat itse. Eli ei tosiaankaan ole lapsen homma pestä pikkusisaruksen hampaita.
[/quote]
Meillä hampaat on aina harjattu yhdessä. Noin 6v lapsi otti itse vastuun, yhdessä istuttiin ja harjattiin ja hoilattiin meidän hampaidenharjauslaulamme. :D
Sähköhammasharja on aina ollut käytössä, sitä on helpompi vaan ohjata hampaan jokaiselle pinnalle tekemään homma vaikkei manuaalinen kätevyys vielä takaisikaan kunnon puhdistamista.
Jos 8v osaa tämän omille hampailleen, ja pärjää vauvan kanssa, niin siitä vaan. Hyvä tapa lähentää lasten välejä ja antaa sille 8vlle oikeaa vastuuta.
[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 23:15"][quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 23:01"]Ei voi. 8-vuotias ei ole edes niin kehittynyt, että voisi hoitaa itsenäisesti omat hampaansa. Lapsi voi alkaa pesemään hampaansa itsenäisesti vasta sitten, kun kaunokirjoitus on hallinnassa.
[/quote]
Näin eli noin 11 v voi pestä itsenäsesti toki voi vielä tarkistaa.
T. Hammaslääkärin tytär
[/quote]Kaikki lapset ei ole niin kömpelöitä etteikö hampaiden harjaus onnistuisi jo hyvin nuorena. Itse muuten osasin kaunokirjoitusta jo alle kouluikäisenä, kaikki lapset ei kirjoita harakanvarpaita. Olisin kyllä huolissani jos kaunokirjoitus ei suju 10-vuotiaalta, johan sitä on siinä vaiheessa koulussakin opiskeltu jo vuosia. Tai nykyään taitaa koko kaunokirjoitus olla poistettu kouluista.
No, meille hammaslääkäri sanoi että 1-vuotiaan hammaspesuun riittää käytännössä se, että fluoritahnaa menee hampaiden pinnoille, ei tarvitsisi harjaamalla harjata.
Ja joillain 1-vuotiaillahan on vähemmän hampaita (esim. 4), jolloin harjauskin on helpompaa. Minun 1-vuotiaallani on 8 hammasta, kaikki edessä.
Tämä siis vain mietteenä, toki on hyvä varmasti että aikuinen harjaa (kuten itsekin teen, ja vähän enemmänkin kuin vain "hujautan").
[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 23:47"]
[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 23:15"][quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 23:01"]Ei voi. 8-vuotias ei ole edes niin kehittynyt, että voisi hoitaa itsenäisesti omat hampaansa. Lapsi voi alkaa pesemään hampaansa itsenäisesti vasta sitten, kun kaunokirjoitus on hallinnassa. [/quote] Näin eli noin 11 v voi pestä itsenäsesti toki voi vielä tarkistaa. T. Hammaslääkärin tytär [/quote]Kaikki lapset ei ole niin kömpelöitä etteikö hampaiden harjaus onnistuisi jo hyvin nuorena. Itse muuten osasin kaunokirjoitusta jo alle kouluikäisenä, kaikki lapset ei kirjoita harakanvarpaita. Olisin kyllä huolissani jos kaunokirjoitus ei suju 10-vuotiaalta, johan sitä on siinä vaiheessa koulussakin opiskeltu jo vuosia. Tai nykyään taitaa koko kaunokirjoitus olla poistettu kouluista.
[/quote]
Tästä on aivan tutkimustuloksia, että keskimäärin 10v:lla on riittävän hyvä koordinaatio pestä omat hampaansa riittävän hyvin. Arvelisin, että ilman testauta on vaikea arvioida onko juuri sinun lapsellasi riittävä koordinaatio tuohon. Sähköhammasharja parantaa selkeästi pesutulosta.
No ei se joka ilta pese. Tänään vaan koska 1v juoksi mus karkuun ja halusin kattoo sinkkuelämää rauhassa!
Riippuu varmaan lapsen omista kädentaidoista. Minä opin kirjoittamaan 5v ja kaunokirjoitus oli jo sujuvaa 8v tultua mittariin. Kesämökillä veistelin puunpaloista vaikka millaista pannulastaa ja voiveistä jne. Mutta ihan "normaalin" 8v'n en antaisi vielä vastata vauvan suuhygieniasta. Terveet hampaat on sen verran tärkeä asia.
Ei voi. 8-vuotias ei ole edes niin kehittynyt, että voisi hoitaa itsenäisesti omat hampaansa. Lapsi voi alkaa pesemään hampaansa itsenäisesti vasta sitten, kun kaunokirjoitus on hallinnassa.