Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sisustusapua värien kanssa,hankala tapetti..

27.11.2006 |

Meillä on eteisessä ja olohuoneessa tammen värinen laminaatti ja tapetti Rolleri " Salkkariraitaa" ,eli valkoinen-beige pystyraita,rajat selkein rajoin (eli tosi pystyraitainen,ei sellainen usvarajainen).Minkä värisiä kalusteita olohuoneeseen jotta kokonaisuus olisi kiva,itse olen ajatellut väreiksi punaista,turkoosia,oranssia,turkoosia-en toki kaikkia näitä mutta sopivatko nämä jossain määrin tapettiin ja lattiaan?



Sohvan väri varsinkin on hakusessa,mietin olisiko punainen sohva liikaa?Kirjahylly (keräilen kirjoja,eli en tarkoita mitään Sotkan kirjahyllyä vaan oikeaa kirjoitte tarkoitettua yhden seinän kokoista hyllyä)voisi olla sitten valkoinen,kun kirjoista tulee sitä väriä siihen.



Matto voisi olla beige ja tehosteväreinä tuo turkoosi tai oranssi?

Kiitos tuhannesti jos joku voisi miettiä ja auttaa,olen itse aika onneton näissä asioissa



Ja vielä verhoista,mikä olisi kiva ja sopiva väri?

Kokonaisuus saisi olla enemmän pirteä ja persoonallinen kuin harmoninen ja hillitty:)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
27.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen samaa koulukuntaa kanssasi - en tykkää harmonisesta ja hillitystä, vaan nimenomaan silmää hivelee väreillä pirteästi mutta maltillisesti sisustetut tilat. Minäkin ehkä päätyisin punaiseen sohvaan, tai sitten kaakaonruskeaan?



Koristetyynyihin laittaisin limen tai sammaleen vihreää, ja ehkä ripaisu pellavan sävyä. Matoksi ehkä sellainen sisal-matto, joko beige, punainen tai se sammaleenvihreä (meille on tulossa tuollainen vihreä matto).



Kirjahyllyn tekisin samasta väristä kuin lattia - en itse henkilökohtaisesti pidä valkoisista huonekaluista. Tai no tottakai sekin riippuu tilanteesta (meille on tulossa valkoiset ruokapöydän tuolit kromatuilla jaloilla), mutta jos seinä on suht vaalea, en sitä vasten laittaisi valkoista hyllyä vaan nimenomaan puunvärisen.



Mutta makuasioitahan nämä tosiaankin ovat - mutta aina on kiva kuulla uusia ideoita, eikös juu? :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kolme