Onko turkulaiset/porilaiset suomen tyhmimpiä ?
Onko niin että Turkulaisia tyhmempiä ei ole kuin Porilaiset ?
Tyhmempää väkeä en ole nimittäin koskaan tavannut
Kommentit (49)
Ai, mun tuntemat porilaiset on kyllä ihan fiksuja.
T. Tampere
Joo siis kyllä, tyhmyys täällä suomessa määrittyy sen mukaan, millaisia ihmisiä yksi av-mamma on tavannut. Onnea sinulle!
Mä tarjotin sitä "kaupunkia" en sitä syötävää
Porilaiset ovat pahuuden ilmentymiä, tylyjä ja ilkeitä, näin yleistettynä. Tyhmyydestä en tiedä. Millä perusteella ovat tyhmiä?
Kyl mää iha miälelläni tommose arvonime ittelleni ota, jos semmose kunnia minul annatte.
t. porilaine
Turkulaisilla ei ole käytöstapoja! Laukovat "totuuksiaan", haukkuvat päin naamaa ja tekevät elämän todella hankalaksi..
Ei se sanonta, että kaupunki on suomen reikä, olekkaan puppua! Kyllä se on!!
Sodankylässä kaanaanmaalaiset on varmasti tyhmenpiä!
[quote author="Vierailija" time="15.05.2015 klo 00:29"]
Porilaiset ovat pahuuden ilmentymiä, tylyjä ja ilkeitä, näin yleistettynä. Tyhmyydestä en tiedä. Millä perusteella ovat tyhmiä?
[/quote]
Varmaa kuulostaa pori murre ilkeelt ja tylylt ko se nyt o tämmäst aika töksähtelevää. Mee huumoriki o tylyy. Porilaist huumorii ei ymmär täysi ko toine porilaine - syntyperäne porilaine.
Ei ole. Pohjanmaalaiset ovat tyhmempiä.
Niitä taitaa olla niin vähän etten ole koskaan tavannut, mutta juuret lienee Porissa tai Turussa
Joo olemmää aika tyhymä murteineni kaikkineni. Mut toisaalt tää on aika mukavaa elämää tää tämmöne. Emmää turkuu kyl silti haluis muuttaa. Tua noinnii. T. Toine porilaine
[quote author="Vierailija" time="15.05.2015 klo 00:36"]
Joo olemmää aika tyhymä murteineni kaikkineni. Mut toisaalt tää on aika mukavaa elämää tää tämmöne. Emmää turkuu kyl silti haluis muuttaa. Tua noinnii. T. Toine porilaine
[/quote]
Juu, kyl se vaa olis aika hianoo on suame paras jossai ... vaik ny sit tyhmyyres. Ei se paljo haittaa et me ollaa tyhmii, ko poris o sentää tutkitusti suame onnellisimmat ihmiset. Tee muittenki kannattas vähä tyhmentyy ni tulisitte onnellisemmiks.
[quote author="Vierailija" time="15.05.2015 klo 00:36"]Joo olemmää aika tyhymä murteineni kaikkineni. Mut toisaalt tää on aika mukavaa elämää tää tämmöne. Emmää turkuu kyl silti haluis muuttaa. Tua noinnii. T. Toine porilaine
[/quote]
Tua noinni ei kyllä ole turun murretta.. ehkä ennemmin jotain tampereen murretta?
Yllättävän paljon Turussa/Porissa kävijöitä näillä sivuilla jos 2 tykkää ja 8 ei tykkää
[quote author="Vierailija" time="15.05.2015 klo 00:36"]Ei ole. Pohjanmaalaiset ovat tyhmempiä.
[/quote]
Seinäjoki - Tuuri -Ähtäri
[quote author="Vierailija" time="15.05.2015 klo 00:42"]
[quote author="Vierailija" time="15.05.2015 klo 00:36"]Joo olemmää aika tyhymä murteineni kaikkineni. Mut toisaalt tää on aika mukavaa elämää tää tämmöne. Emmää turkuu kyl silti haluis muuttaa. Tua noinnii. T. Toine porilaine [/quote] Tua noinni ei kyllä ole turun murretta.. ehkä ennemmin jotain tampereen murretta?
[/quote]
etsä tajunnut että se on porin murretta. Mä tajusin, mut mää oonki tyhmä porilaine...
On ihan totta!