Trauma ja tarina
Hei!
Olemme Aalto-yliopiston opiskelijaryhmä ja teemme opintokurssiimme liittyvää suoritusta taideteoksen muodossa. Kurssi jota suoritamme on kuvataidekasvatuksen pääaineen alainen ja liittyy trauman teemaan taiteessa ja terapiassa. Kurssilla käsitellään trauman käsitettä nykytaiteen sekä taideterapian näkökulmasta. Kurssin aikana teemme ryhmissä taideteoksia, jotka tulevan olemaan esillä kevään aikana Aalto-yliopiston Arabian yksikössä.
Ryhmämme etsii nyt anonyymeja tarinoita siitä millaisilla erilaisilla keinoilla ihmiset ovat yrittäneet käsitellä traumaattista tapahtumaa. Tällainen keino jolla olet pyrkinyt hallitsemaan tai ratkaisemaan traumaattisen asian synnyttämää ikävää olotilaasi on kenties sellainen joka on ollut käytössäsi ennen kuin olet hakeutunut asian myötä esimerkiksi hoitoon, terapiaan tai muutoin päässyt traumasi yli. Tällainen menetelmä voisi olla esimerkiksi syömisen tarkkailu, sosiaalisista kontakteista vetäytyminen, päihteiden käyttö jne. Trauman käsittelymenetelmä voi olla lähes millainen hyvänsä, osaat itse määritellä asian parhaiten, mutta usein on niin, että menetelmä ei ole kovinkaan toimiva jolloin ihminen lopulta hakeutuu tilanteensa kanssa hoitoon.
Ehkä olet toivonut voivasi kertoa tarinasi jollekin aivan anonyymisti tai haluat muutoin jakaa kokemaasi ollaksesi mukana taideprojektissa, joka kenties herättää samaistumisen tunteita jossakussa toisessa.
Tarinat tullaan lukemaan ääneen nauhoitteelle ja sijoittelemaan yksitellen laitoksessamme oleviin lokeroihin joista niitä voidaan käydä kuuntelemassa. Kyseessä on siis installaatiomainen teos, joka on vielä osittain suunnittelun alla. Taideteokseen liittyy kuitenkin olennaisena osana myös kuuntelun elementti, joka symboloi toisen ihmisen kuuntelukyvyn tärkeyttä trauman kokeneen kannalta. Tarinansa lähettäneillä on mahdollisuus halutessaan tutustua taideteokseen myöhemmin keväällä laitoksemme- ja näyttelyn aukioloaikojen puitteissa. Otamme sinuun yhteyttä asiassa.
Toivomme, että projekti herätti kiinnostuksesi ja haluat jakaa tarinasi. Voit esimerkiksi kertoa lyhyesti traumaattisen tapahtuman (ei välttämätöntä) ja millaisin ei-toimivin keinoin yritit traumaa käsitellä. Mitä sitten tapahtui? Tarinan muodon voit valita vapaasti itse, edellä ollut runko oli viitteellinen.
Kaikki kertomukset tullaan käsittelemään anonyymistä, tulivat ne mistä osoitteesta hyvänsä. Koska projekti on vielä työn alla, jotkin muutokset kokonaisuudessa ovat mahdollisia. Tarinat voi lähettää sähköisesti osoitteseen: traumakurssi@luukku.com
Kiitos mielenkiinnostasi!
Ystävällisin terveisin opiskelijaryhmä: Saara, Heli, Kaisa ja Noora
Kommentit (17)
Entä jos ei ole päässyt traumasta eroon, eikä hakeutunut hoitoon? Saako tällaisen keskeneräisen kertoa?
Onko traumansa avanneille tarjolla psyykkistä tukea jos pamahtaa esim psykoosi päälle tämän projektin seurauksena tai muita haitallisia vaikutuksia? Onko tuo projekti eettistä? Tietysti perusneuroosien käsittely on ihan eri asia.
Mihinkäs mennessä pitäisi stoorit olla teillä?
Teillä on peruskäsitteet sekaisin: ei alkoholi tai syömisen tarkkailu ole trauman KÄSITTELYÄ vaan klassinen acting out ! Käsittely on positiivista , acting out ei. Olette aika vaarallisilla vesillä aiheenne kanssa, kuka ohjaaja hyväksyy tällaisen aiheen opiskelijoille, joilla ei psykiatrista koulutusta?
8 mielellään aika pian,muutamassa päivässä. 9,painopiste on toimimattomissa toiminnoissa trauman käsittelyn aikana.Kyseessä siis taideteos,ei esim.tieteellinen teksti.
Älkää kirjoittako sitä traumakertomustanne näille opiskelijoille jos olette psykoosivaarassa ja/tai akuutin psykiatrisen hoidon tarpeessa, te aiemmin vastanneet huolestujat.
On se vaan niin vaikeaa kun taiteen tekoonkin pitäisi olla nykyään psykiatrin koulutus. Mikä siinä nyt on niin erilaista ja riskaabelia kertoa omaa tarinaansa johonkin tuollaiseen projektiin verrattuna siihen, että märehditään niitä täällä palstalla päivät pitkät.
En uskalla. Minut voidaan tunnistaa:( kiitos ex mies hakkaamisesta, rahojeni ja omaisuuden viemisestä. Tuhkasta ponnisteltu terapian avulla. Ai niin, unohdin henkisen väkivallan ja pettämisen.
No niin.Osallistukaa te,jotka haluatte,tietysti vain niin.Kiittäen ap☺
Viesti on ollut foorumilla aiemminkin, mutta laitoimme sen vielä kerran jos lisää tarinoita vielä ilmenisi. Valitettavasti teksti menee ikävästi pötköön, vaikka lähetysvaiheessa kappalejaot ovat olemassa.