Helsingin lääkikseen pääseminen
Sinä, joka olet päässyt sisään Helsingin lääketieteelliseen: oletko mielestäsi keskivertoa fiksumpi ja nokkelampi?
Kommentit (11)
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 14:11"]Ainahan lääkisläiset ovat keskivertoa fiksumpia ja nokkelampia.
[/quote]
En usko. Ainakin Kuopioon on pääsyt ihan peruspissiksiäkin.
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 14:11"]Ainahan lääkisläiset ovat keskivertoa fiksumpia ja nokkelampia.
[/quote] No höps. Keskivertoa ahkerampia enemmänkin.
Niillä on isit maksanut kalliit pääsykoekurssit. On saanu rauhassa opiskella ja bilettää. Ei oo tarvinnu huolehtia rahasta. Helpottaa pääsyä kummasti.
Suurin osa on kyllä ihan itse pitänyt ensin välivuoden, käynyt töissä ja maksanut ansioillaan sen kurssin ja lukulomansa.
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 14:23"]Suurin osa on kyllä ihan itse pitänyt ensin välivuoden, käynyt töissä ja maksanut ansioillaan sen kurssin ja lukulomansa.
[/quote]
No ei vaan mun kaveripiirissä.
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 14:23"]
Suurin osa on kyllä ihan itse pitänyt ensin välivuoden, käynyt töissä ja maksanut ansioillaan sen kurssin ja lukulomansa.
[/quote]
Lähde?
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 14:19"]Niillä on isit maksanut kalliit pääsykoekurssit. On saanu rauhassa opiskella ja bilettää. Ei oo tarvinnu huolehtia rahasta. Helpottaa pääsyä kummasti.
[/quote]Olisihan se pitänyt arvata että kateudestahan tässä oli kyse
Olen huomattavastikin keskivertoa fiksumpi. Omassa kaveripiirissä tosin olen ihan keskiverto, kun kaveripiiri koostuu kouluttautuneista fiksuista ihmisistä. Joskus kun eksyy tavallisten tallaajien seuraan, niin huhhuh, aika iso pudotus.
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 14:28"][quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 14:19"]Niillä on isit maksanut kalliit pääsykoekurssit. On saanu rauhassa opiskella ja bilettää. Ei oo tarvinnu huolehtia rahasta. Helpottaa pääsyä kummasti.
[/quote]Olisihan se pitänyt arvata että kateudestahan tässä oli kyse
[/quote]
Kyllä, olen kateellinen. Mahdollisuuksista. En kuitenkaan etäisistä perhesuhteista. Lääkäri-isit ei paljoa kotona näy.
en koe olevani sen fiksumpi, mutta kyllähän meidänkin vuosikurssilla on useita, jotka käytöksestä päätellen ainakin kokevat. :) ne, joiden isi maksaa kurssit, sen sijaan ovat aika harvassa.
Ainahan lääkisläiset ovat keskivertoa fiksumpia ja nokkelampia.