Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Outoa uusperhe-elämää?

Vierailija
24.04.2015 |

Minulla on vajaa kolmivuotias lapsi. Erottiin hänen isänsä kanssa lapsen ollessa 11kk:tta. Ero meni suht sopuisasti, mitään suurta riitaa tai dramatiikkaa ei ollut. Vuosi sitten mies alkoi seurustella uuden naisen kanssa, jonka kanssa tulin heti juttuun. Lapsi tietty jatkoi sovitut viikonloppuvietot isällään ja tykästyi tähän uuteen naiseen heti. Muutaman kuukauden kulttua lapsi rupesi kutsumaan tätä naista "Maija"-äidiksi. Isällään ollessa puhui minusta "Ella"-äitinä ja minulle puhui "Maijasta" "Maija"-äitinä. Oltiin kaikki aika hämmentyneitä tilanteesta, Maija varmaan eniten. Mutta lapsi jatkoi itsepintaisesti tätä kahden äidin-tekniikkaa. Juteltiin ja päätettiin että jos lapsi on itse tän päättänyt niin olkoon sitten niin.

Nykyään puhutaan suvereenisti toisistamme äiteinä ja sitten on erikseen isi ja minun uusi kumppani josta puhutaan etunimellä. Tuntuu että tämä on kummastelun ja suoranaisen inhonkin aihe monille tuttaville ja sukulaisille. On sanottu suoraan että miten voin jakaa niinkin "arvokkaan" tittelin jonkun suht tuoreen tuttavuuden kanssa. Oon koettanut selittää että lapsi päätti tämän itse, KUKAAN ei ole mitään kakkosäitiä hänelle tuputtanut. Minä olen yhä se ÄITI. Minulle tehdään äitienpäiväkortit. Jostain syystä Maijaakin nyt vaan kutsutaan äidiksi.

Maija on saanut omien ystävieni vihat päälleen yrittämällä "omia" lapseni vaikka tiedän ettei niin ole. Tilanne on jotenkin ahdistava. Itse tiedän että kaikilla on hyvä olla, ennenkaikkea lapsella.Kumpikin koti on yhtä rakas. Näin pienelle on muutenkin hankala välillä selittää miksi asumme eri paikoissa. Onko tämä meidän tapa todella niin ihmeellinen ja voiko tästä oikeasti olla lapselle jotain haittaa? Mitä jos suhde ei kestä? Maija-äiti lähtee lapsen elämästä? En tiedä oonko tekemässä jotain hirveetä kasvatusvirhettä kun joka puolelta kummastellaan.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä toi asia ei kyllä kuulu kenellekään muulle jos teillä on kaikki hyvin. Eikä tuossa ole mitään outoa tai erikoista muutenkaan.

Vierailija
2/5 |
24.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuossa minusta mitään outoa ole. Kun olin eksäni kanssa, hänen tyttärensä kutsui myös minua aina äidiksi. Kun oli äitinsä kanssa, viittasi minuun "se toinen äiti", samoin kun oli minun kanssani viittasi oikeaan äitiinsä niin.  Sanoi muuten myös teinityttöä joka kävi heillä joskus kesälomalla päivähoitamassa, äidiksi, tämä kauhuksi - kauhea paikka 15-vuotiaalle pikkupissikselle että muutamavuotias lapsi kiljuu helmoissa äitiä :D 

Taas kun tämänkin lukee niin täytyy sanoa että olen niin onnellinen että olen liian epäsosiaalinen että omaisin tuttavapiiriä. Eipä tullut siis tuosta äiti-sanomisestakaan mitään ongelmia kun ei ole ympärillä arvostelijoita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äiti merkitsee ihmisille sanana eri asioita. Lapselle äiti on se, joka kulloinkin huolehtii. Yleensä tällainen kollektiivinen äitiys kertoo lapsen heikosta kiintymyssuhteesta, koska hän ei kykene tekemään eroa aikuisten eri roolien välillä.

Vierailija
4/5 |
24.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="24.04.2015 klo 13:50"]

Äiti merkitsee ihmisille sanana eri asioita. Lapselle äiti on se, joka kulloinkin huolehtii. Yleensä tällainen kollektiivinen äitiys kertoo lapsen heikosta kiintymyssuhteesta, koska hän ei kykene tekemään eroa aikuisten eri roolien välillä.

[/quote]

Mutta jos kerran lapselle on  luonnollista että äiti on se joka kulloinkin huolehtii, niin minusta on hyvin loogista että kun ollaan oikean äidin kotona, niin silloin tämä huolehtii ja on "äiti". Sitten jos ollaan isän ja tämän uuden kumppanin kotona ja siellä se isän uusi kumppani huolehtii, tämä on "äiti" huolehtijan roolin ja sukupuolensa takia. Ei ainakaan kovin pienet lapset sitä ymmärrä oikein että kuka se viimekädessä huolehtija on, että se on juuri se biologinen äiti.

Vierailija
5/5 |
24.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hmm. Olen perhepäivähoitaja, ja kyllä lähes jokainen alle 1,5v hoidon aloittanut on yrittänyt mua alkaa äidiksi sanoa. Mutta olen tietysti korjannut lempeästi että voit sanoa minua Marja-tädiksi. Eli sinänsä ihan oma moka että on alunperin annettu alkaa kutsua äidiksi, ei sitä voi lapsen tietoiseksi päätökseksi kutsua.

Mutta ei tuo minusta silti ikävältä kuulosta. Ihan normaalia jos niin pienestä asti on vanhempi-puolena. Kunhan lapsi kasvaessaan tietää kuka oikeasti on hänen äiti. Ja sitten ei auta kuin toivoa että toinenkin äiti pysyy kuvioissa.