Kotiolot. Puolison taidot väistää?
Olisihan tylsää, jos puolisolle täytyisi joka kerta erikseen sanoa, että "voisitko ystävällisesti väistää, jotta yltäisin.... kaapista? Meillä tämä toimiikin siten, että (joko örähdän tai) viestin kehonkielellä, että täältä tullaan, jousta tai kärsi väärästä ajoituksestasi! Kyllähän puolison liikeradat ja mittasuhteet on tunnettava!
Meni hetki aikaa kouluttaa mies tähän. En todellakaan odota, että mies saa keittiössä voileipänsä valmiiksi tai että hän tiskaa loppuun, vaikka minulla on jano ja tahdon vettä heti! En myöskään rasita itseäni pyytämällä vettä, kun otan sitä mieluusti pari kylmää lasillista kerralla ihan itse. En tarvitse miestäni siihen yleisöksi katsomaan kuinka juon! Turhaa puhetta on liikaa, joten olen kehonkielen kannalla. Muita?
Ja kyllähän tilaa löytyy useammallekin yhtaikaa siellä jääkaapillakin. Totta? Entäpä sohvalla? Ei siitä pidä loukkaantua, jos istun ikäänkuin päälle. Sitä joko tiivistät itseäsi tai jäät alle ja olet tyytyväinen. Jos olet liian hidas tai massiivinen niin kärsit! Turha loukkaantua ja valittaa pienistä! Sun on mukauduttava olosuhteisiin, kun olet naimisissa! Vessasta olen toista mieltä. Siellä täytyy saada asioida rauhassa ja ihan samasta syystä, "kun ollaan naimisissa". En tahdo haistaa.
Kommentit (2)
Olen niin samaa mieltä. Puolisoiden välillä on oltava yhteinen kehonkieli, jolloin puhe jokapäivä samoina toistuvista asioista on turhaa! Voi oppia nauttimaan arjen sujumisesta ihan sellaisenaan ja antaa sen janoisen puolison juoda!
TAPA SE SIKA!!!