kauan teillä kesti tämän vuoden influenssa?
Kommentit (9)
[quote author="Vierailija" time="14.04.2015 klo 23:28"]Koko rundi jälkitauteineen kuutisen viikkoa, vaikka itse influenssa ei ollut kovin paha.
[/quote]
Aaargh!!
Ap
Kaksi viikkoa, että oli täysin työkuntoinen. Kunnossa huomasi kyllä pidempään hengästymisenä normaalia helpommin ja sydämen tykyttelymä.
Voi kökkö.. Kauan kuumeilu vaihetta kesti?
Korkeintaan tunnin ajan tuntui olo hiukan kipeältä.
Sitten paranin.
Viikon kesti. Kuumetta 6 tai 7 päivää. Toipumisen jälkeen vielä viikko kuten nelosella.
Ensin pari viikkoa influenssaa jonka jälkitautina tuli poskiontelon tulehdus, sitä kesti kolme viikkoa, kuumetta putkeen yli kuukausi. Tammikuun puolivälissä alko, nyt vasta oikeasti terve olo.
Noin puolitoista, lähemmäs kaksi kuukautta, mukaanluettuna lähes kaikki mahdolliset sivutaudit (poskiontelotulehdus, silmätulehdus, nielutulehdus) ja yskimisestä kipeytyneet kylkiluut, joihin sattui aivan perkuleesti vielä viikkokausia muiden oireiden jälkeen. Olin jo varma että joku luista oli murtunut kun kipu oli suorastaan sietämätön ja kesti pitkään. :( Se yskiminenkin oli jotakin aivan kauheaa, vihreää limaa tuli klönteissä sekä yskiessä nielusta että niistäessä sieraimista, sitten kun sitä alkoi vihdoin ulos tulemaan. Nenäkannusta ei ollut mitään apua, suolavesi tuli hädin tuskin ulos sieraimista.
N. 3 vkoa, alkoi kurkku/henkitorven kivulla, kuume nousi parin päivän päästä ja sitä oli vaihtelevasti ehkä viikko. Yskä ei ollut kovin paha, sen sijaan nenä vuoti kuin hana pari päivää. Hitollista kurkkukipua ja hengenahdistusta. Meni kyllä pidempään siihen että henki kulki liikuessa kunnolla.
Koko rundi jälkitauteineen kuutisen viikkoa, vaikka itse influenssa ei ollut kovin paha.