5-vuotiaan kielenkäyttö
5-vuotias tyttöni halusi auttaa pikkuveljeään pukemisessa. Hän laittoi veljelle lapaset ja sanoi että minä tumputan Villeä (nimi muutettu).
Mistä tyttö on voinut oppia sellaisen sanan kuin tumputtaa? En ole kuullut miehenikään käyttävän sitä, mutta ehkä hänellä on lasten kanssa eri jutut silloin, kun minä en ole paikalla?
Kommentit (7)
Mä jo ajattelin että jollain olis kauhea uhmakas nimittelijä ja uhkailija kuten meillä. Väliin tulee isoilta pojilta opittuja kirosanoja
Entä jos 4-vuotias osaa näyttää keskisormea ja sanoa että ime omaas tai että haista vittu?
Tumputi tumputi. Anna tytön tumputtaa. Helpommalla pääset, kun sisko auttaa. Tarkoitti varmasti vain, että laittaa veljelle tumput. Käyttääkö joku tuttu hänen kanssaan lapasista tumput-nimitystä? On varmaan vain vääntänyt siitä luovasti tumputtaa-verbin.
Tumput käteen = tumputtaa. Vaate päälle = vaatettaa. Viisivuotiaan logiikkaa. Varmaan keksi sanan ihan itse.
Olen samaa mieltä kuin edelliset. Sitten olisin ehkä huolissani, jos tyttö sanoisi runkkaavansa tai runkuttavansa...
Tumputtaja-perhe :DD Sen siitä saa, kun ottaa miehekseen tumputtajan.
LOL
Kyllä se on nyt lasu-ilmoituksen paikka.