Näköhäiriöitä ja rv 20+3, ei juuri muita rmyrkytysoireita - mitä teen?
Hei!
Näkökentässä tanssii ajoittain valopilkkuja, mietin että täytyisikö noista olla huolissaan? Muuten ei ole raskausmyrkytyksen oireita. Jonkin verran harjoitussupistuksia ja alaselkäkipua.
Verenpaine on tosi alhainen, painonnousu ollut toistaiseksi maltillista, neuvola oli viime maanantaina ja silloin pissa oli puhdas, ei päänsärkyä. Jonkinverran humausta ja heikkoa oloa, mutta sitä on ollut koko raskausajan.
Voiko nuo näköhäiriöt olla vain yksi raskausoire, kun ei ole normaalitilassa? Vai ptäisikö tässä soittaa päivystykseen?
Kommentit (11)
Voi alkaa kyllä noin varhaisesakin mutta ehkä turvotuksella ja proteiinilla kuitenkin.
[quote author="Vierailija" time="22.02.2015 klo 17:56"]Uskoisin liittyvä verenpaineesee. Itsellä eilen 51/32 ja näkö sumeni. Nesteytä kunnnolla, vaikka jputuisit juoksemaan vessassa yön. Kantsii soittaa päivystykseen ja kysyä pitäiskö mennä näytille.
[/quote] noissa lukemissahan sydän voi jo pysähtyä!
Mulla oli myös pilkkuja. Epäiltiin välillä raskausmyrkytystä,mutta ei sitä koskaan ollut. Jos mitään muita oireita ei ole, niin ei syytä huoleen. Mulla pilkkujen näkeminen loppui synnytykseen.
[quote author="Vierailija" time="22.02.2015 klo 17:56"]Uskoisin liittyvä verenpaineesee. Itsellä eilen 51/32 ja näkö sumeni. Nesteytä kunnnolla, vaikka jputuisit juoksemaan vessassa yön. Kantsii soittaa päivystykseen ja kysyä pitäiskö mennä näytille.
[/quote]
Milloin mittari jolla moiset arvot on mitattu on viimeksi kalibroitu??
Kuulostaa ennemmin alhaiselta verenpaineelta kuin raskausmyrkytykseltä.
Mulla niitä oli alhaisessa verenpaineessa
Mulla näkyi valopilkkuja raskaana ollessja näkyy näin normaalistikin silloin tällöin
Hyvä tietää että alhainen verenpaine aiheuttaa tuota, edellisessä neuvolassa verenpaine oli 106/56, eli se on todella vaivannut.
Enpä siis ole huolissani :) Ja juonkin enemmän.
AP
Uskoisin liittyvä verenpaineesee. Itsellä eilen 51/32 ja näkö sumeni. Nesteytä kunnnolla, vaikka jputuisit juoksemaan vessassa yön. Kantsii soittaa päivystykseen ja kysyä pitäiskö mennä näytille.
Raskausmyrkytyksessä on AINA verenpaine koholla ja proteiinia virtsassa. Näköhäiriöt ovat tähän vielä lisäoire. Eli en olisi huolissani. Lisäksi raskausmyrkytys ei ala vielä vielä noin varhaisessa raskauden vaiheessa.