Omaisuuden jako - avioero
Hei, nyt kaipaan apua teiltä eron kokeneilta. Miten sitten kun harkinta-ajan jälkeen ero on käsillä, niin jaetaan varallisuus ja velat. Meillä ei ole avioehtoa, joten kaikki menee tietenkin puoliksi. Mutta tarvitsemmeko siihen lakimiehen, asianajajan, vai hoituuko papereiden teko pankissa vai miten. Miten te olette tehneet? Kiitos jo etukäteen.
Kommentit (4)
Kannattaa teettää paperi ammattilaisella niin ositusta ei voi myöhemmin moittia.
no pankistahan te saatte lakimiehen palvelut. jos te olette keskenänne sovussa, teidän ei ole pakko käyttää lakimiestä. Ositussopimukseen vain listaatte, mitä omaisuutta teillä on, ja miten sen jaatte, ja sitten te ja 2 todistajaa allekirjoitatte paperin.Lakimies toki voi tätä tehdessä varmistaa, että kaikki tulee otettua huomioon ja että lopputulos on varmasti sellainen kuin haluatte (esim myös verotusvaikutuksiltaan).
Jos ette pääse asiasta keskenänne sopuun, tarvitaan lakimiehiä ja mahdollisesti pesänjakajaa.
Näiden jälkeen pitää sit huolehtia myös lainhuudot ja osakerekisterit jne, mut ei sekään ole mahdotonta ilman lakimiehiä.
Googlaa ero ositus
Pakko ei ole laittaa puoliksi, kaikesta voi sopia.