Miltä mozzarella-juusto maistuu?
Maistuuko samalle kuin salaattijuusto? Onko se koostumus samanlaista? Mihin ruokaan sitä voi käyttää? Voiko laittaa salaattiin?
Kommentit (13)
Lehmänmaidosta tehty mozzarella on aika mautonta, vähän kumimaista tuorejuustoa. Puhvelinmaidosta tehty on sitä oikeampaa, sellaista mietoa ja pehmeää.
Puhvelimozzarellasta tekisin perinteisen mozzarellasalaatin eli tomaattiviipaleita, basilikaa, oliiviöljyä, ja suolaa. Eli insalata caprese.
[quote author="Vierailija" time="31.01.2015 klo 19:17"]Maistuuko samalle kuin salaattijuusto? Onko se koostumus samanlaista? Mihin ruokaan sitä voi käyttää? Voiko laittaa salaattiin?
[/quote]
Osta prismasta pieniä pyöreotä mozzarellasiivuja jotka ei oo tuorejuustoa. Mietoa ihan hyvää
No jos nyt ihan totta puhutaan, niin eihän se juuri miltään ihan pelkästään maistu.
Hmm, suoraan sanottuna hämmästyttävän vähän miltään. Kuuntelin innostuneen italialaiskokin kuvailua siitä miten bufala-mozzarellassa on hienostunut maku, ostin sitä, laitoin ohjeiden mukaan pizzaan ja... noh... varsin mieto oli kyllä maku.
Maistuu samalta kuin leipäjuusto eli minun makuun mauttomalta maitomaisen lehmämäiseltä eli pahalta.
Ostin mozzarella salaattia, ei maistunut mozzarellat miltään, kumimaista mautonta ,oli vaikea saada poimittua haarukkaan. Enpä enään osta
Mä en käsitä mozzarellaa. Ei se maistu miltään, eikä rakennekaan ole hyvä. Ja mä sentään pidän melkein kaikista tuollaisista tuoreista juustoista. Feta, queso fresco, paneer, leipäjuusto, kotijuusto...kaikki tosi hyviä, mutta mozzarella ei.
Jos salaattijuusto on "feta"juustoa, niin ei maistu ollenkaan samalle. Mozzarella on tosi miedon makuista ja koostumukseltaan pehmeää.
Voi laittaa salaattiin. Erityisen hyvää yhdistettynä tomaattiin, basilikaan ja oliiviöljyyn (+valkosipuli, mustapippuri ja mahdollisesti suola), esimerkiksi pastassa tai vaikka foccaccian päällä.