Miten päällystän äp-laatikon?
Neuvoja kaipaisin tai linkkiä johonkin ohjeeseen, ei oikein löytynyt googlella. Tuttava päällysti kyllä laatikon, mutta viritti kankaat vaan teipillä siihen ympärille. Teippi ei pysy ja olihan se vähän roisin näköinen.
Ongelma on nyt se, että mulla on sisä-ja ulkoreunassa kankaa, kun tuttava halusi ehdottomasti päällystää laatikon. Ne on kiinni toisissaan vaan ihan muutamalla harsitulla poistolla sieltä täältä. Eivät siis tule pysymään kasassa. Toisessa kankaassa on reunassa kuminauha, mutta jos kankaisiin vähänkin koskee, se kuminauha laukeaa ja kankaat kasaantuu laatikon pohjalle. Eli jos boksissa olisi vauva, niin suoraan vauvan päälle. Kankaat ovat vaan siis reunoilla, ei laatikon pohjalla.
Ompele renkaaksi kangas, jonka leveys on 2x laatikon syvyys. Pujota se laatikon ympärille ja taita reunojen yli, vuoraa siten sisäpinta. Sitten ompelet erillisen kankaan, jossa on nauhakuja ja rypytät sen helmaksi laatikon ympärille, jos röyhelöä kaipaat.